Özel okul arayan velilere hızlı çözüm: Rehber okul

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi girişimlerinden Rehber Okul, veliler için özel okul araştırmasını kolaylaştırıyor. Anaokulundan liseye kadar özel okul seçeneklerini detaylı bir şekilde sunan platformda, veliler kriterlerini belirterek teklif de alabiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Şubat 2021 Pazartesi
AA + -

HAZIRLAYAN: TUĞÇE ÖZKUŞ
 
Veliler, anaokulundan liseye kadar özel okullarla ilgili tüm bilgilere Rehber Okul platformu sayesinde erişebilecek. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) Ön Kuluçka programında yer alan Rehber Okul, detaylı bir şekilde sunduğu eğitim kurumları ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Platform, velilere kriterleri belirterek teklif alma imkanı da sağlıyor.
 
Rehber Okul’un kurucusu Emre Fikirlier, platformu ve sunduğu avantajları İstanbul Ticaret’e anlattı.
 
ARAŞTIRMA KOLAYLAŞTI
 
Rehber Okul nasıl ortaya çıktı?
 
Rehber Okul, Eylül 2019’da, özel okul arayan tanıdıklarımızın internet üzerinden başvurdukları web sitelerine ilişkin dile getirdikleri eksiklikleri konuşurken ortaya çıktı. Yaklaşık iki ay boyunca web sitelerini inceleme ve özel okullarla yapılan görüşmeler sonucu projenin temelleri atıldı.
 
Projenin veliler için kolay arayüz, kaliteli içerik gibi kriterlerini belirterek, tamamen özel okullarda teklif alacakları bir algoritma ile Mart 2020’de geliştirme süreci başlamış oldu. Rehber Okul, özel okul araştırmasını veliler için kolaylaştırmak üzere kuruldu.
 
Kullanıcılar kimlerden oluşuyor?
 
Hedef kitleyi, özel anaokulu ve kreş, ilkokul, ortaokul, lise-kolej arayışı içerisinde olan veliler ve özel okul sahipleri oluşturuyor.
 
TALEPLER EKRANI
 
Rehber Okul’un benzer platformlardan ne gibi farklılıkları var?
 
Rehber Okul’u benzer platformlardan ayıran en büyük özelliği, velilerin kriterlerini yayınlayabildiği ‘Talepler’ ekranı. Burada velilerin karşılayabilecekleri fiyat aralığını, okula ait beklentilerini, il ve ilçe tercihlerini belirttiği talepler yer alıyor. Ayrıca oluşturulan bu talepler için iletişime geçmesini istediği en fazla özel okul sayısı belirtilerek, bu kotalar ile özel okullar veliler için teklif verebiliyor. Diğer yandan özel okul sahipleri, bölgelerinden oluşturulan talepleri görüntüleyerek veliler için teklif sunabiliyor.
 
BİLGİ KİRLİLİĞİ ÇOK
 
Pandemi süreci projenizi nasıl etkiledi?
 
Pandemi döneminde kapalı ortamda eğitim almak zorunda olan öğrencilerin kaygılarını anlayabiliyoruz. Maalesef veliler tarafında da bu süreçte belirsizliklerle katlanan endişenin özel okul taleplerindeki azalmasını gözlemleyebiliyoruz. Bu dönemde özel okullar tarafından alınan tedbirleri yakından takip ederek sitemizdeki okul profillerini güncelliyoruz ve bilgi kirliliğini önlemek için çalışıyoruz. Hali hazırda projemiz üzerinden hizmet verdiğimiz veliler ve daha sonrasında beklediğimiz trafik için teknik anlamda geliştirmelerimize devam ediyoruz. Kaliteli ve hızlı hizmet anlayışımızı korumayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz.
 
GÜVENİLİR KAYNAK
 
Bundan sonrası için hedefleriniz neler?
 
Rehber Okul’un, kendini kanıtlamış bir proje olarak Türkiye pazarında yerini almasını hedefliyoruz. Global piyasada da eğitimin tüm alanlarında kullanıcılarımıza hizmet vermeyi planlıyoruz. Hedefimiz, yurt dışı eğitim programları, dil okulları ve akademide Türkiye başta olmak üzere uluslararası kullanıcılarımız için en uygun eğitim kurumunu bulmalarında güvenilir kaynak olmak.
 
GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİMİZ REKABETÇİ
 
Türkiye’de girişimcilik ekosistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin global örneklerle kıyaslandığında oldukça rekabetçi olduğunu düşünüyoruz.

Ülke sınırlarında geliştirilmiş ve uluslararası başarıya ulaşmış projelere tanık olmak, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Sonraki girişimler için de bir rehber olduğunu düşünüyoruz. Bu yolda yapılacak hâlâ çok şey var. Yatırıma aç olan bu sektör için girişimlerin ve BTM gibi merkezlerin artmasını ve ülkenin tüm bölgelerinde genişlemesini ümit ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda bizi heyecanlandıracak bir tablo göreceğimizi düşünüyoruz.
 
Dünya problemlerini birkaç kişinin cesareti ve azmi ile çözmeye çalışıp, başarılı sonuçlar elde etmenin, tüm girişimcilere en büyük motivasyon olduğunu düşünüyoruz. Yaşanılan her zorluğun yeni bir deneyim, formül, aşı, teknoloji, mobil app, tarım ilacı, sulama sistemi, kanser ilacı, sürücüsüz araç gibi çıktı verdiği başarılar ile dolu yeni haberleri duyduğumuz ve duyurduğumuz bir yıl olmasını temenni ediyoruz.