Motorsuz planör rekor kırdı

Motorsuz planör rekor kırdı

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Şubat 2021 Pazartesi
AA + -

Dinamik süzülme tekniğini kullanan motorsuz bir planör, saatte 882 km ulaşarak bir dünya rekoruna imza attı. Kuşların hızlanmak için kullandığı dinamik süzülme tekniği, bir süredir drone ve planör pilotları tarafından uzaktan kumanda edilen deneme uçuşlarında kullanılıyor ve bu yöntemde rüzgarın farklı dinamikleri belirli bir rota üzerinden takip edilerek uçuş sağlanıyor.  
 
Planör pilotları, bu yöntemle en yüksek hıza ulaşmak için uzaktan kumandalı planörleriyle bir süredir denemeler yapıyor. Şimdiye kadar ulaşılan en yüksek hız saatte 877 kilometre olmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Spencer Lisenby adlı pilotun idare ettiği motorsuz planör yeni bir dünya rekoru kırdı ve 882 kilometre hıza ulaştı. 
 
RÜZGARIN GÜCÜYLE
 
Planör, Kaliforniya’nın Parker dağlarından uçuruldu ve dönüşleri esnasında dev bir uçağın sesine benzer bir gürültü çıkardı. Bir yapay güç kaynağı olmaksızın rüzgarın gücüyle ivme kazanan planör, ulaştığı saatte 882 kilometre hız ile bir önceki rekoru
5 kilometre geçti ve dünya dinamik süzülme rekorunun sahibi oldu. 
 
Dinamik yükselme (DS), model uçaklara güç sağlamanın bir yolu olarak 1990’ların ortalarında ortaya çıktı. Son 20 yılda yeni zirvelere ulaştı. En yüksek hızlar, başlangıcından bugüne üç katına çıktı. İnsanlar tekniği vahşi doğadan öğrendi.
 
ALBATROS KUŞLARININ TAKTİĞİ
Albatros kuşları, dinamik yükselme tekniğinin başarılı uygulayıcıları. Kuşlar bu yöntemle kanatlarını hemen hiç çırpmadan kilometrelerce uçabiliyorlar. Pilotlara göre bu tekniğin anahtarı rüzgarda ‘tatlı’ bir nokta bulmaktan geçiyor. Lisenby ve ekibi, bu yüzden Park Mountain’ın tepesini seçmişler. Doğru yerde olduklarını da elde ettikleri başarıdan anlıyoruz.