Ürününü video ile pazarlayan kazanıyor

Müşterilerin satın alma alışkanlarının değişmesiyle kârlılığını yükseltmek isteyen firmalar, dijital pazarlama yatırımlarını artırdı. Bu mecralardan biri de video ile pazarlama. Firmaların yüzde 95’i yeni video reklam yatırımı yapmayı planlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: BARIŞ CABACI
 
Dijital pazarlama için neredeyse her gün yeni bir mecra ortaya çıkıyor.
 
Bu değişimle birlikte pazarlamada metinlerden daha çok, görsel içerikleri kullanan firmalar satışlarını artırıyor. Üyelerini, düzenlediği birçok etkinlikle yeni nesil pazarlama hakkında bilgilendiren İstanbul Ticaret Odası, ‘Dijital Pazarlama: Yeni Trendler ve Stratejiler’ webinarı gerçekleştirdi. Wediacorp’un kurucusu Funda Şen’in konuşmacı olarak katıldığı webinar, İTO’nun youtube kanalından canlı yayınlandı.
 
DEĞİŞİM ŞART
 
Funda Şen, e-ticaret hacminin, internet ve mobil araçların kullanımıyla her geçen gün büyüdüğüne dikkat çekti. Firmaların pandemi döneminde dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını belirten Şen, şunları söyledi: “Online satışlarda deneyimi olmayan sektörler başta zorluk çekti. Fakat salgının uzun sürmesi firmalara online satış platformlarını öğrenmenin zorunlu olduğunu gösterdi. Satın alma deneyimlerinin hızlı değişime yatkın olması, firmaların da değişmesi gerektiğini ortaya koydu.”
 
VİDEO VE YORUMLAR
 
Tüketicilerin artık ürün hakkında bilgi almak için videolara başvurduğuna dikkat çeken Şen, deneyime ve ürün yorumlarına önem veren müşterilerin, satın alma davranışlarının da videolar ile şekillendiğini kaydetti.
 
Bu arada mobil uygulama kullanımı da artıyor. Funda Şen, bu konuda, “Kullanıcılar, 2020’nin ilk yarısında mobil uygulamalar ile 1.6 trilyon saatten fazla zaman harcadı” bilgisini paylaştı. Şen, şöyle devam etti: “Pandemi bugün sona erse bile dünya nüfusunun yüzde 30’u online satın alma alışkanlıklarını değiştirmeyecek. KOBİ’lerin sadık müşteri algısını artırmak için mobil uygulamalara önem vermesi gerekiyor. Z kuşağı ile birlikte azalan sadık müşteri kavramı mobil uygulamalarla geri kazanılabilir. Her mağazanın mobil uygulaması olması gerekiyor. Eğer tüketicinin mobil uygulamanızı indirmesini sağlarsanız, kullanıcılar artık sizin sadık müşteriniz oluyor. Türkiye, Avrupa’nın en fazla mobil cihaz kullanan ülkesi. Bunu göz önünde bulunduran firmalar değişimin ne kadar gerekli olduğunu da görecek.”
 
SIRA ARTIRILMIŞ GERÇEKLİKTE
 
Firmaların e-ticaretle kısa sürede tanıştığını söyleyen Şen, e-ticarete uyum sağlayan firmaların yeni hedefinin yapay zeka olması gerektiğini söyledi. Şen, yapay zeka yatırımlarında en büyük payı artırılmış gerçekliğin alacağına dikkat çekti. Artık sanal ortamda deneme yoluyla ürün seçiminin mümkün olacağını ve mağazaların yapay zeka ile 7/24 açık kalacağını belirten Şen, şunları söyledi: “Müşterilerin her dakika alışveriş ihtiyacı olabilir. Sürekli satış yapan mağazalar oluşturmalısınız. Bunun yanında her saat müşterinizle iletişiminizi sağlamak için RPA ya da chatbotları devreye sokmanızda fayda var.”
 
SESLİ PAZARLAMA DÖNEMİ
 
Kullanıcılar mobil cihazlarından sesli komut yöntemi ile birçok işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu yıl sesli arama kullanımının dünyada yüzde 80’e ulaşacağına dikkat çeken Funda Şen, şöyle devam etti: Cep telefonlarında bulunan sesli komut ile istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz. ABD’deki bazı mağazalarda randevular artık sesli komut ile alınıyor. Ülkemizdeki mobil cihaz kullanıcıları sesli komutu birbirlerini aramak için kullanıyor. Mağazalar yakında sesli komut alışverişlerine yönelik yatırımlar yapmalı. Pazarda değişim ile avantaj sağlamak isteyen firmalar sesli aramayı mutlaka kullanmalı. KOBİ’ler web sitelerini sesli aramaya uygun hale getirerek, kullanıcıların ulaşım oranlarını artırmalı.”
 
MÜŞTERİLERİN YÜZDE 60’I İZLİYOR
 
Wediacorp’un kurucusu Funda Şen, kullanıcıların satın alma davranışlarında videoların etkisiyle ilgili şu bilgileri paylaştı:
 
* Müşterilerin yüzde 60’ı satın alacakları ürünün video incelemelerini izliyor.
 
* İnternetteki reklamların kısa videolar halinde olması müşterilerin aklında daha çok kalıyor.
 
* Kısa videolar ile ürünlerini tanıtan firmalar, gelirini yüzde 49’a kadar artırabiliyor.
 
* 2022’de tüketicilerin internet trafiğinin en az yüzde 80’ini videolar oluşturacak.
 
* Türkiye’deki firmaların yüzde 95’i video reklam harcamalarını artırmayı planlıyor.
 
DİJİTAL PAZARLAMANIN KÂR GETİRDİĞİ ALANLAR
 
* Alışveriş siteleri
 
* Sosyal medya
 
* Online broşür ve kataloglar
 
* Online PR çalışmaları
 
* Blog postları
 
* İnfografikler