Küresel ticarete pozitif rapor

Dünya Ticaret Örgütü, 2021’de küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini yüzde 7.2’den yüzde 8’e çıkardı. Bu arada Dünya Bankası da Türkiye için büyüme tahminini yükseltti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaretin görünümüne ilişkin mart ayı raporunu yayımladı. Raporda, 2021 için küresel mal ticareti büyüme tahmininin, dünya ticaretindeki hızlı toparlanma beklentisiyle 0.8 puan artışla yüzde 8’e çıkarıldığı bildirildi. DTÖ’nün raporunda, ticaretin 2022’de yüzde 4 büyüyeceği tahmini yer aldı.
 
Geçen yıl küresel mal ticaretinin yüzde 5.3 daraldığına işaret edilen raporda, toparlanmaya rağmen küresel ticaret hacminin salgın öncesinin altında kalacağı belirtildi.
 
Raporda, Covid-19 salgının ‘aşılamadaki yavaş ilerleme’, ‘bölgesel eşitsizlikler’ ve ‘hizmet sektöründeki zayıflık’ nedeniyle ekonomide toparlanma için halen en büyük tehdidi oluşturduğu belirtildi.
 
DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, “Çok sayıda ülke ve insan aşılara eşit erişime sahip olmazsa fırsat boşa gidebilir.

Hızlı, küresel ve adil bir aşı uygulaması, sahip olduğumuz en iyi teşviktir” dedi.
 
TÜRKİYE’NİN BÜYÜME BEKLENTİSİ ARTTI
 
Dünya Bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 4.5’ten yüzde 5’e çıkardı.
 
Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerin bu yıl yüzde 3.6 büyümesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, salgın sürecinde yaşanan aksamalar nedeniyle 2020’de kaydedilen yüzde 2’lik daralmanın ardından bölgede 2021’de ılımlı bir büyüme performansı beklendiği ifade edildi.
 
Bankanın açıklamasında, “Bölgenin en büyük ekonomileri olan Türkiye’nin beklenenden güçlü bir şekilde toparlanması ve Rusya’nın dayanıklı bir performans göstermesi sayesinde daralma beklenenden daha düşük gerçekleşmiştir” denildi.