İlk çeyrekte ihracat rekoru

Mart ayında ihracat, 2020’nin aynı ayına göre yüzde 42.2 artarak, 18 milyar 985 milyon dolara ulaştı. İlk çeyrekte yüzde 17.3 artış ile 50 milyar dolar ihracat hacmine ulaşıldı. Böylece bugüne kadarki en yüksek ilk çeyrek değeri elde edildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Mart ayı dış ticaret rakamları, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle tarafından açıklandı.
 
YÜZDE 42.2 ARTTI
 
Martta ihracatın, 2020’nin aynı ayına göre yüzde 42.2 artışla 18 milyar 985 milyon dolara ulaştığını söyleyen Pekcan, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunun da altını çizdi. Aynı dönemde ithalatın geçen senenin aynı ayına göre yüzde 25.8 artarak 23 milyar 679 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan, “Dış ticaret açığı, Mart 2020’ye göre yüzde 14.2 gibi önemli bir düşüş göstererek, 5.5 milyar dolardan 4.7 milyar dolara geriledi” dedi.
 
İLK ÇEYREK DEĞERİ
 
Toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, “İlk çeyrek ithalatı geçen sene ilk çeyreğe göre yüzde 9.7 artışla 61 milyar dolar, dış ticaret açığı yüzde 15.2 düşüşle 11 milyar dolar oldu. İlk çeyrekte ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.3 artışla 50 milyar dolara ulaştı. Bu, bugüne kadarki en yüksek ilk çeyrek değeri” diye konuştu.
 
LOJİSTİK MERKEZLERİ
 
Lojistik merkezleri yatırımlarının ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Bakan Ruhsar Pekcan, şöyle konuştu: “Yüksek büyüme ve katma değerli ihracat hedeflerimiz doğrultusunda, durmadan ilerleyişimizi sürdüreceğiz. Bunu 83 milyon el ele, birliktelik ve dayanışma içinde bir millet olarak başaracağız. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat zincirini en güçlü biçimde oluşturarak, hep birlikte ulusal hedeflerimize doğru kararlılıkla yürüyeceğiz. İhracatta mart ayında ve yılın ilk çeyreğinde elde ettiğimiz başarı, gelecek dönemdeki başarının da bir göstergesi ve teminatıdır.”