İki haftalık kısmi kapanma

Türkiye’de koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için iki hafta sürecek kısmi kapanma uygulanmaya başladı. Uygulamanın ayrıntıları, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle duyuruldu. Kapanma süresince yeme-içme sektörüne prim desteği devam edecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü, dünya genelinde hastalığın yayılımını artırıyor. Türkiye’de de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında hızlı bir artış yaşanıyor.

ÜLKE GENELİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda, 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanmaya gidildi.

ALINAN TEDBİRLER

  • Hafta içi 19.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
  • Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.
  • 16 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yerler) iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyecek. Bu süre içerisinde yeme-içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.
  • Aynı şekilde online yemek sipariş firmaları hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00’dan sahur vaktine kadar evlere/adrese paket servis şeklinde satış yapabilecek.
  • Kamuda mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak uygulanması sağlanacak. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.
  • 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine izin verilmeyecek.
  • Turistik tesisler dahil tüm konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri, sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olması ve aynı masada en fazla 2 kişiye servis açılmaması kaydıyla hizmet verebilecek.
  • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşların toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.
  • Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerlerin faaliyetine, 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar geçici olarak ara verilecek.
  • Güzellik merkezleri faaliyetlerine 17 Mayıs’a kadar ara verecek. Ama hem kuaför hem güzellik merkezi niteliğinde olan işyerleri, Ramazan ayı boyunca sadece kuaförlük hizmeti sunabilecek.

SAHUR, PAKET SERVİSLE BEREKETLENECEK

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirlerinden dolayı faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan lokanta ve kafe gibi işletmeler için Ramazan’da paket servislerin sahuru da kapsayacak şekilde genişletilmesini önererek, “Sahur vakti paket servisi ile bereketlensin” çağrısında bulunmuştu.

13 Nisan’da gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda, online yemek sipariş firmalarının, hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00’dan sahur vaktine kadar evlere/adrese paket servis şeklinde satış yapmasına karar verildi.

Avdagiç, twitter hesabından paylaştığı mesajında, bu karardan duyduğu memnuniyeti şöyle ifade etti: ”İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile yeme-içme yerlerine ‘sahur vaktine’ kadar paket servis izni verildi.

İTO olarak dile getirdiğimiz ‘Sahur vakti paket servisi ile bereketlensin’ talebimizin dikkate alınarak, bu iznin verilmesinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

AVM VE MAĞAZALAR

Başkan Avdagiç, AVM, mağaza ve dükkanların kapanma saatine ilişkin de şu mesajı paylaştı: “İstanbul Valimiz ile yapılan son görüşmede, tüm mağaza ve dükkanların kapanma saati 17.30 olacaktır. Bu sayede mesai çıkışından sonra sokağa çıkış yasağı öncesi alışveriş için makul bir süre sağlanmıştır. Pandemiyi beraber yeneceğiz.”

YİYECEK VE İÇECEK SEKTÖRÜNE PRİM DESTEĞİ

Nisan ve mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektöründeki çalışanlara destek sağlanacak. Buna göre; mart ayında çalışması olanlardan, nisan ve mayıs aylarında normalleşme desteğinden yararlanamayan ve çalışmaya devam edilen işçiler için işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri asgari ücret üzerinden hesaplanan prim, Bakanlık tarafından karşılanacak. Prim desteğinin yanı sıra yine aynı sektörde faaliyet gösteren işyerlerinde ücretsiz izne ayrılan sigortalılara da destek verilecek. Ödemeler, çalışanlara İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirilecek.