Emtia bu yıl da yüksekten uçacak

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nu açıkladı. Raporda, petrol, doğalgaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 36.1 yükseleceği belirtildi. Tarım ürünleri, metaller ve mineraller gibi enerji dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise yüzde 19 artması bekleniyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Nisan 2021 sayısını, ‘Metal Fiyat Şoklarının Nedenleri ve Sonuçları’ başlığıyla yayınladı. Raporda, emtia fiyatlarının 2021’in ilk çeyreğinde toparlanmaya devam ettiği belirtilerek, fiyatların küresel ekonomik toparlanma ve iyileşen büyüme beklentilerinin etkisiyle yıl boyunca mevcut seviyelere yakın kalmasının beklendiği kaydedildi.

SALGINA BAĞLI

Emtia fiyatlarının seyrinin toparlanma hızına ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınmasına bağlı olduğu vurgulanan raporda, salgının kontrol altına alınmasında sağlanan ilerleme, gelişmiş ekonomilerdeki politika destekleri ve büyük emtia üreticilerinin üretim kararlarının görünümde büyük ölçüde etkili olduğu aktarıldı.

ENERJİ FİYAT ENDEKSİ ÖNDE

Raporda, petrol, doğalgaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 36.1 yükseleceği, tarım ürünleri, metaller ve mineraller gibi enerji dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise yüzde 19 artmasının öngörüldüğü kaydedildi. Enerji fiyatlarının bu yıl 2020’ye kıyasla üçte birinden daha yüksek olmasının beklendiğine işaret edilen raporda, enerji emtia fiyat endeksinin gelecek yıl yüzde 6.1 artacağı, enerji dışı emtia fiyat endeksinin ise yüzde 3.5 azalacağı tahminine yer verildi.

60 DOLAR BEKLENTİSİ

Raporda, ham petrolün varil fiyatının bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 35.7 artarak ortalama 56 dolar seviyesinde gerçekleşeceği öngörülürken, ham petrolün varil fiyatının talebin kademeli olarak artmaya devam etmesiyle 2022’de ise yüzde 7.1 artışla ortalama 60 dolara ulaşmasının beklendiği aktarıldı.

DEMİR VE DEMİR DIŞI METALDEN 2.61 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2021’in ilk çeyreğinde 2.61 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. Sektörün toplam ihracattan yüzde 5.8 pay aldığının belirtildiği açıklamada, ocak-mart döneminde en fazla ihracat yapan altıncı sanayi kolu olduğu da aktarıldı. Söz konusu dönemde en fazla ihracat 320 milyon dolarla Almanya’ya gerçekleştirildi. Sektörün başlıca hedef pazarı konumundaki ABD’ye ihracat 140 milyon dolar olarak hesaplandı. Sektör, martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45.4’lük artışla 995 milyon dolarlık ihracat yaparak tüm zamanların rekorunu kırdı.

TARIM FİYAT ENDEKSİNDE YÜKSELİŞ

Tarımsal ürünlerin fiyat endeksinin bu yıl yüzde 13.5 artması beklenen raporda, gelecek yıl ise yüzde 1’lik artışın öngörüldüğü aktarıldı. Raporda, neredeyse tüm emtia fiyatlarının ekonomik faaliyetteki artış ve özellikle petrol, bakır ve bazı gıda ürünlerindeki arz faktörleri nedeniyle salgın öncesi seviyelerin üzerinde olduğu ifade edildi.

ALTINDA YÜZDE 4 DÜŞÜŞ TAHMİNİ

Metal ve mineral fiyat endeksinin de bu yıl geçen yıla göre yüzde 30.4 artması beklenen raporda, endeksin gelecek yıl ise yüzde 12.1 azalacağı, değerli metallere ilişkin fiyat endeksinin ise bu yıl yüzde 0.1 artmasının, gelecek yıl yüzde 6.8 azalmasının beklendiği belirtildi. Dünya Bankası’nın raporunda, altının ons fiyatının bu yıl geçen yıla göre yüzde 4 azalacağı, bu azalışın 2022’de ise yüzde 5.9’u bulacağı tahmini yer aldı.