241 devlet desteği tek adreste

Devlet desteklerine ilişkin bilgiler tek bir platformda toplandı. www.yatirimadestek.gov.tr internet sitesi, yatırımcıların destekler hakkında ücretsiz danışmanlık almasını sağlayacak. Teşvik Robotu üzerinden 241 farklı devlet desteğine ulaşılabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, yatırımcıların işlerini kolaylaştıracak yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Devlet destekleri bilgilerini tek bir platformda toplayan ‘www.yatirimadestek.gov.tr’ internet sitesi yayın faaliyetine başladı.

TEŞVİK ROBOTU

Yatırımcılar, ‘Teşvik Robotu’nu kullanarak, yatırım yapmayı düşündükleri şehir ve sektörle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yatırım teşvikleri hakkında da bilgi sahibi olabilecek.

Yatırım teşviklerinin hesaplamalarını yaparak teşviklerin sunduğu tüm avantajları da görebilecekler. Platform sayesinde kamu kurum ve kuruluşların 241 farklı desteğine ulaşılabilecek.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı 26 kalkınma ajansı, yatırımcıların yatırım öncesi, süreci ve sonrası iş ve işlemlerini tek elden takip edecek. Ajanslar, yatırımcıların ihtiyaç duyduğu her konuda ve devlet destekleri hakkında ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti sunacak.

81 İLDEKİ AJANSLA İLETİŞİM

Yatırım süreçleri ve yararlanabilecekleri tüm devlet destekleri ile ilgili bilgi almak isteyen yatırımcı, sitedeki soru cevap kısmına girerek, 81 ildeki kalkınma ajanslarına bağlı olan Yatırım Destek Ofisleri (YDO) ile iletişime geçebilecek.

AKILLI ALGORİTMA

Sitede aranan desteğe en kısa sürede ulaşabilmek için arama motorunda gelişmiş bir ‘akıllı algoritma’ tekniği kullanıldı. Bu sayede sitedeki arama kutusuna destek programı adı, konusu, kurum adı gibi anahtar kelimeler girildiğinde destekler listelenebilecek.

KALKINMA KÜTÜPHANESİ DE DİJİTALDE

Bakanlık, daha önce de kendisine bağlı ajansların hafızası niteliğindeki rapor, politika belgesi ve analitik çalışmaları, ‘www.kalkinmakutuphanesi.gov.tr’ adresinde toplamıştı. Platform, 26 kalkınma ajansının hazırlamış olduğu dokümanlara, tek bir web sayfasından kolayca ulaşılmasını sağlıyor.