Kısa çalışma ödeneğine beklenen karar

Kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam kararı alındı. Nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak uygulama, bütün sektörler için geçerli olacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Nisan’da yaptığı açıklama ile kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam kararı aldı. Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilecek.

MARTTA SONA ERMİŞTİ

Dünyada toplum sağlığı ve günlük hayatı olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının yıkıcı etkilerini bertaraf etmek için Mart 2020’de açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile birçok destek ve teşvik uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamasından yararlanma şartları da kolaylaştırıldı. Kısa çalışma ödeneği kapsamında 3.7 milyon çalışana, 2020’de 27 milyar lira, bu yılın ilk iki ayında ise 5 milyar lira olmak üzere toplam 32 milyar lira ödeme yapıldı. Kısa çalışma ödeneği mart ayında sona ermişti.

İTO’DAN TEŞEKKÜR

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, kısa çalışma ödeneğinin uzatılması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Avdagiç, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, salgın döneminde İTO başta olmak üzere iş dünyasının ‘kısa çalışma ödeneği devam etsin’ çağrısına kulak verdiğini belirtti. Avdagiç, “Salgınla mücadelede önemli bir siper kazandık. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. İTO Başkanı Avdagiç, mart ayındaki açıklamasında, kısa çalışma ödeneğinin uzatılması çağrısında bulunmuştu.

TOKİ’DEN YENİDEN İNDİRİM KAMPANYASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) konut-işyeri satın alan ve taksitleri devam edenlere yönelik yüzde 20 indirim kampanyasının bu yıl da tekrarlanacağını bildirdi. Kurum, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: “TOKİ’den konut ve işyeri satın alan ve taksit ödemeleri devam eden vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine, daha önce de düzenlediğimiz yüzde 20 indirim kampanyamızı bu yıl da tekrarlıyoruz. Kalan taksit sayısı 12’den fazla olan ve borcunun tamamını ya da yüzde 25’inden fazlasını peşin ödeyecek hak sahiplerine yüzde 20 indirim yapıyoruz. Vatandaşlarımız kampanyamızdan 21 Nisan-28 Mayıs tarihleri arasında faydalanabilecekler.”