Küresel kömür talebine Çin kaldıracı

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayınlanan Küresel Enerji Değerlendirmesi 2021 raporuna göre; küresel kömür talebi bu yıl yüzde 4.5 oranında artacak. Bu beklenti kömür talebinin pandemi öncesinden daha yüksek seviyeye çıkması anlamına geliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) Küresel Enerji Değerlendirmesi 2021 raporuna göre, küresel emisyonlar bu yıl yüzde 5 artışla 33 milyar tona ulaşacak. Bu yıl küresel karbon emisyonları tarihteki en büyük ikinci yükselişi kaydederek, 1.5 milyar ton artacak. Bu artış ayrıca 2010’dan beri küresel emisyonlarda görülen en büyük yıllık artış olarak kayıtlara geçecek. Emisyonlardaki artış yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020’de karbon emisyonlarında görülen yüzde 6’lık rekor düşüşün büyük bir kısmını tersine çevirecek. Artışta ekonomik toparlanmaya bağlı olarak enerji talebinde beklenen yüzde 4.6’lık büyüme, kömür ve doğalgaz tüketiminin 2019’daki seviyelerinin üzerine çıkması etkili olacak.
 
ASYA KAYNAKLI
 
IEA Raporuna göre, 2020 yılında pandemi nedeniyle yüzde 4 azalışla II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşünü yaşayan küresel kömür talebinin bu yıl yüzde 4.5 oranında artarak 2019’dan daha yüksek bir seviyeye çıkması ve 2014 yılında kaydedilen zirveye yaklaşması bekleniyor. Bu beklentide ekonomik toparlanma, elektrik üretiminde kömür kullanımının artması ve gaz fiyatlarında beklenen yükselişin belirleyici olacağı kaydediliyor. Küresel kömür talebindeki artışın yüzde 80’inin Asya’dan kaynaklanması öngörülüyor. Dünyanın en büyük kömür tüketen ülkesi Çin’in tek başına kömür talebindeki artışın yarısından sorumlu olması da bekleniyor. Rapora göre, ABD ve Avrupa’daki kömür kullanımının artmasına rağmen, talep salgın öncesi dönemin altında kalacak.
 
YENİLENEBİLİR ENERJİ BÜYÜMESİ
 
Diğer yandan, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi bu yıl yüzde 8 artarak küresel elektrik tedarikindeki büyümenin yarısından fazlasını oluşturacak. Güneş enerjisinden elektrik üretimi 2020’ye göre yüzde 18 (145 teravatsaat), rüzgardan elektrik üretimi ise yüzde 17 (275 teravatsaat) ile yıllık bazda tarihteki en büyük artışı gerçekleştirecek. Böylece güneş ve rüzgar enerjisi, yenilenebilir kaynaklarından elektrik üretimindeki büyümeye en fazla katkıyı yapacak.
 
EN BÜYÜK ARTIŞ ÇİN’DE
 
Bu yıl yenilenebilir enerji kaynakları küresel elektrik üretiminin yüzde 30’unu karşılayacak ve bu oran Sanayi Devrimi’nden beri görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçecek. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde en büyük artış Çin’de görülürken, bu ülkeyi ABD, Avrupa Birliği ve Hindistan takip edecek.