Avdagiç’ten kapanma sürecine 2 kritik öneri

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, salgından olumsuz etkilenen işletmelerin geçen 12 ayın kredi yükünü kaldırabilmeleri için, yeni desteklere ihtiyacı olduğunu söyledi. Avdagiç, “Banka kredilerinin taksitleri 6 ay ötelenmeli. Ayrıca en az 6 ay ödemesiz KGF destekli yeni kredi imkanı sunulmalı” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, salgına karşı alınan yeni tedbirleri ve açıklanan destekler hakkında bir açıklama yaptı. Avdagiç, açıklamasında, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasının hem moral olduğunu hem de reel sektörün 3 aylık planlaması için olumlu etki yaptığını belirtti.
 
KREDİ YÜKÜ VAR
 
Kapanma süreci ve sonrasında sektörlerin toparlanması için tespit ve önerileri dile getiren Avdagiç, şunları söyledi: “Turizm ve buna bağlı sektörler ile salgından en çok etkilenen diğer sektörler üzerinden şekillenecek ve kısa çalışmayı tamamlayacak şekilde, bir banka kredi sürecine ihtiyaç duyuluyor. Salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri artarak sürüyor. Bu süreçte ülkemizde yoğun kapanma yaşayan işletmelerimizin bu aydan itibaren, geçen 12 ayın kredi yüküne karşı desteğe ihtiyacı var.”
 
YÜKÜMLÜLÜKLER ZORLUYOR
 
Avdagiç, başta turizm, yeme-içme, yolcu taşımacılığı, eğlence, perakende mağazacılık gibi sektörlerin salgın şartları nedeniyle yoğun kısıtlama altında olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Birçok işletmemiz salgın süresince geçmişteki cirolarından uzak bir noktada. Bu sektörlerimiz için devam eden kredi ödemelerini yapmak, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek ve aynı anda işletme sermayelerini karşılayarak istihdamlarını korumak oldukça zor.”
 
6 AY ERTELEME
 
Banka kredilerinde iki ayaklı yeni bir sürece ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Avdagiç, önerisini şöyle açıkladı: “Banka kredilerinde salgın kısıtlamalarından yoğun şekilde etkilenen sektörlerimiz için yeni bir sürece ihtiyaç var. Birincisi, kredi ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmesi. Halihazırda kredi ödemelerini gerçekleştirmekte zorlanan firmalarımız için taksitlerde öteleme ve yeniden yapılandırmaya gidilmesi yararlı olur.”
 
YENİ KGF DESTEĞİ
 
Avdagiç, ikinci önerisini ise şöyle ifade etti: “En az 6 ay ödemesiz KGF destekli yeni kredi olanaklarının sunulması. Bu iki ayak reel sektörü rahatlatıp, taze güç verecektir. Bu tedbirler, içinden geçtiğimiz dönemi en az hasarla atlatmamızın en önemli destek ayakları olacaktır.”
 
BU DESTEKLER ÖNEMLİ
 
Şekib Avdagiç, hükümetin halihazırda iş dünyasına yönelik son derece yerinde ve hayati destekleri olduğunu belirterek, “Sadece Cumhurbaşkanımızın haziran ayı sonuna kadar tüm sektörler için uzattığı kısa çalışma ödeneği değil, normalleşme desteği, lokanta ve kafe çalışanlarına prim desteği, çalışana kişi başına bin 500 lira nakdi ödeme, haziranda devreye girecek ilave istihdam teşviki gibi desteklerin tamamının çok ciddi katkılarını görüyoruz” diye konuştu.
 
FAİZ ORANI YÜKSEK
 
İşletmeler üzerinde devlet desteğinin sürmesinin gerekli olduğu değerlendirmesinde bulunan Avdagiç, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz süreçte küresel olarak Kovid-19’un kontrol altına alınmasının zaman alacağı ortaya çıktı. Öte yandan dünyada artan emtia fiyatları ve maliyet kalemleri karşısında oluşan yüksek seviyedeki işletme sermayesi ihtiyacını, yüzde 20’leri aşan ticari kredi faizleriyle karşılamak güç. Özellikle ticari kredi faizlerinin yüzde 20’leri aştığı bir ortamda, salgının yeni dalgasının yükünü karşılamak, firmalarımıza çok ağır finansman bedelleri yüklüyor.”
 
BİDEN’IN 24 NİSAN AÇIKLAMASINA TEPKİ
 
* ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanımlamasına karşı İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç tepkisini dile getirdi. Avdagiç, konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi: “ABD Başkanı Biden’ın sözde soykırım ifadesini büyük talihsizlik olarak görüyor ve şiddetle reddediyoruz. Siyasetçilerin tarihçi rolüne soyunmaları son derece yanlıştır. Bu ifade müttefiklik ile bağdaşmayan bir yaklaşımdır.”