Dijitalleşen imalatçıya 1 milyon TL’ye kadar destek

KOSGEB, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında dijitalleşmek isteyen imalatçıya 1 milyon TL’ye kadar destek sağlıyor. KOBİ’ler, desteklerden yararlanmak için belirlenen 8 dijital teknoloji alanında proje sunabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

KOSGEB, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ temasıyla 2021-01 ve 2021-02 Proje Teklif Çağrısı’na çıktı. Çağrı kapsamında işletme başına 1 milyon TL’ye kadar destek verilebilecek. Konuyla ilgili olarak İstanbul Ticaret Odası, üyelerini bilgilendirmek amacıyla ‘KOSGEB KOBİGEL Çağrıları’ başlıklı bir webinar düzenledi. İTO’nun youtube kanalından canlı olarak yayınlanan webinarda, KOSGEB İstanbul Haliç Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Kerim Bilir üyeleri bilgilendirdi.

17 MAYIS’A KADAR

KOBİ’ler, imalat sanayi sektörüyle ilişkili 8 dijital teknolojiden biri veya birkaçını birlikte üretim ve ilişkili iş süreçlerine adapte etmek için proje sunabilecek. Proje çağrısı için başvuru sistemi, 17 Mayıs 2021 günü saat 23.59’da kapatılacak. Son başvuru tarih ve saatinden önce başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

KİMLER YARARLANACAK?

İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme destek çağrıları, ‘Çağrı 2021.01’ ve ‘Çağrı 2021.02’ olarak belirlendi. ‘Çağrı 2021.01’de imalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’ler desteklenecek. ‘Çağrı 2021.02’de ise imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin artırılması hedefleniyor.

PROJELER NASIL HAZIRLANACAK?

Projelerini yazacak olan KOBİ’ler, ‘Çağrı 2021.01’ için mevcut portföylerindeki ürün/yazılımlarında tarımsal iyileştirme, kullanım alanını genişletme, farklı teknolojilere entegrasyon, sektörel ihtiyaçlara uyarlama, modül ekleme, işlev optimizasyonu vb. iyileştirmeler yapmak için veya geliştirilmiş oldukları ürünleri /yazılımları ticarileştirmek için proje sunabilecekler. ‘Çağrı 2021.02’ için proje yazacak KOBİ’ler ise üretim ve ikili iş süreçlerine adapte etmek için proje geliştirebilecekler.

PROJE KONULARI NELER?

İki çağrı için de 8 ana başlık belirlendi. Çağrı 2021.01 için başvuracak KOBİ’ler, proje konusunu ürüne entegre etmek kaydıyla birden fazla teknoloji seçebilir. Çağrı 2021.02 için başvuracak KOBİ’ler ise birden fazla teknoloji tercih edebilir. Peki, 8 ana başlıkta toplanan proje konuları neler?

1-Büyük Verilerin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı
2-İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti
3-İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri
4-İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri
5-Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri
6-İmalat Sanayinde Siber Güvenlik
7-İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri
8-İmalat Sanayinde Artırılmış Gerçeklik/Sanal Gerçeklik Teknolojileri

GERİ ÖDEMESİZ 300 BİN TL

Hedef sektörler:
‘Çağrı 2021.01’: Teknoloji geliştirici KOBİ’ler
‘Çağrı 2021.02’: İmalat sanayi KOBİ’leri

Proje destek üst limiti: 300 bin TL geri ödemesiz, 700 bin TL geri ödemeli olmak kaydıyla toplam 1 milyon TL.

Destek oranı: Yüzde 60 (bu oran üzerinden hesaplanacak desteğin yüzde 70’i geri ödemeli, yüzde 30’u geri ödemesiz olarak ödenir). Personel için oran uygulanmaz. Belirli limitler dahilinde destek ödenir.

Proje süresi: En az 8, en fazla 16 ay.

Erken ödeme oranı: Uygun görülen geri ödemeli destek tutarının üzerinde yüzde 50.

Desteklenecek gider türleri: Makina-techizat, personel, yazılım, hizmet

DİJİTAL KOBİM’DE İNTERAKTİF EĞİTİM

KOBİGEL–KOBİ Gelişim Programı’ndan yararlanmak isteyen ve ‘Dijital Kobim’ hizmetleri kapsamında dijitalleşmeyle ilgili yatırım yapacak İTO üyeleri için de ayrı bir eğitim düzenlendi. Eğitim, Kıdemli Proje Uzmanı İbrahim Coşkun eşliğinde online-sınıf ortamında gerçekleştirildi. İbrahim Coşkun, proje kapsamındaki 8 dijital teknolojinin detaylarını anlattı.