BTM 7/24 online

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, tam kapanma döneminde çalışmalarına hız verdi. Yaklaşık bir yıldır etkinliklerini online olarak gerçekleştiren merkez, 17 günlük kapanma sürecinde de girişimcilerine 7 gün 24 saat hizmet sunuyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: TUĞÇE ÖZKUŞ

Küresel ekonomide pandemi sebebiyle zorlu gelişmelerin yaşandığı bu süreçte başarılı bir grafik çizen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimleri, aldıkları yatırımlarla da yüzleri güldürüyor. Son bir yıldır BTM girişimcilerinin aldığı toplam yatırım miktarı 250 milyon lira değerlemeyi geçti. BTM girişimlerinin gerçekleştirdikleri satışlar da 80 milyon lirayı aştı.

DİJİTALLEŞME ATAĞI

Bir yılı aşkın bir süredir hızlı bir dijitalleşme sürecinin içinde olan BTM, birçok sektörün zorunlu olarak dijital dönüşüme girdiği bu dönemde, erken aksiyon almanın avantajlarını yaşıyor.

Fikir aşamasından yatırım aşamasına kadar sunduğu ücretsiz hizmetleriyle girişimcilerin yanında olan BTM, girişimcilere yönelik online eğitim ve etkinliklerinin sayısını artırdı.

BTM Kamp, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka gibi temel programlarının yanı sıra startup yatırımcılığına teşvik eden Yatırımcı Kulübü’yle de dikkati çeken BTM’de, eğitim ve söyleşilerin yanı sıra mentorluk ve birebir danışmanlık gibi önemli hizmetler de web sitesiyle entegre edilerek online gerçekleştiriyor.

GİRİŞİMCİLER EKİP ARKADAŞI ARADI

Ekip arkadaşı arayan startuplar ile bir startupa dahil olmak isteyen kişileri bir araya getiren ‘Find Your Co-Founder’ etkinliği, BTM girişimlerinden StartupCentrum’un dijital altyapısı ile online olarak gerçekleşti. BTM partnerliğinde gerçekleşen etkinlikte, girişimcilik ekosisteminde yer alan kişiler online bir araya geldi. Düzenlediği etkinliklerin yanı sıra hazırladıkları raporlarla da ekosisteme katkı sağlayan StartupCentrum, önceki hafta ‘2021 Birinci Çeyrek Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu’nu da yayınladı. Rapora Startup Centrum’un www.startupcentrum.com adresinden ulaşılabilir.

ÜNİVERSİTELİLERE DESTEK

Doğuş Üniversitesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen ‘Doğuştan Girişimciler Girişimcilik Zirvesi’ kapsamında gerçekleştirilen University4Society ile Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Topluluğu (IEEE) tarafından düzenlenen ‘Start Out’ etkinliklerinde BTM sponsor olarak yer aldı. Üniversiteli girişimcilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliklerde BTM ekibinden Girişimcilik ve Ticarileştirme Müdürü Sena Cebe mentor ve jüri olarak görev aldı.

BTM’nin sponsor olduğu bir diğer üniversite etkinliği olan University4Society’de ise girişimci ruha sahip üniversite öğrencileri 48 saat içinde toplumsal problemlere dijital çözümler geliştirdi. Etkinlikte BTM Girişimcilik ve Ticarileştirme Ofisi Uzmanı Asilcan Türk mentor olarak yer aldı.

BTM KAMP ADAYLARI BEKLİYOR

Girişimci ekosisteminde her seviyeye yönelik mekanizmaları bünyesinde barındıran BTM, Kamp Programı ile girişimci olmak isteyen veya yenilikçi iş fikrini iş modeline dönüştürüp girişimcilik ekosisteminde yer almak isteyen kişileri bekliyor. Yıl boyunca başvuruları açık olan BTM Kamp Programı’na üye olan kişiler, ofis kullanımı, danışmanlık, mentorluk, eğitim gibi BTM imkanlarından ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

KAPANMA GÜNLERİNDE YATIRIM GÖRÜŞMELERİ

2021 yılında girişimcilik ekosistemi hızlı yükselişe geçti. BTM de yılın ilk 4 ayını 4 yatırım haberiyle tamamladı. Pandemi sebebiyle kapanmanın uygulandığı tarihlerde de yatırım görüşmelerine devam eden BTM girişimcileri, yeni yatırım turlarına çıkmaya hazırlanıyor. Yeni gerçekleşen yatırımlarla toplam yatırım miktarının yılsonuna kadar 300 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.