KKTC’nin siyah altını dünyaya açılıyor

Yavru vatanın siyah altını olarak da anılan keçiboynuzu, KKTC ekonomisinde önemli bir yere sahip. Siyah altını yavru vatanda işleyerek dünyaya ihraç eden Selen Necat, hikayesini İstanbul Ticaret’e anlattı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 31 Mayıs 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

Yeryüzünün en eski bitki türlerinden olan keçiboynuzu, zengin besin değerinin yanında yüksek düzeyde antioksidan maddeler içerdiği için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından büyük öneme sahip. Halk arasında ‘harnup’ olarak bilinen keçiboynuzunun faydaları, kullanım alanları ve şekilleri saymakla bitmiyor.

BABADAN MİRAS

Terra Carob Industry Ltd, keçiboynuzu işletme tesisi olarak 1995 yılından beri yavru vatanda faaliyette. 2007 yılından bu yana şirketin direktörlüğünü yapan Selen Necat, merhum babası Agah Necat’ın ortağı ile birlikte çıktığı bu yolu, en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyor. Tesis, yurt içi satışların yanı sıra yurt dışına ihracata da başladı.

MODERN TARIM ŞART

Selen Necat, şirketin asıl amacının üreticiye en iyi fiyatı vererek keçiboynuzu ağaçlarının bakımı ve yeni ağaçların dikilmesi için üreticileri teşvik etmek olduğunu söylüyor. İlk başlarda iki kız kardeş olarak çıktıkları yolda biraz zorlansalar da yıllar içinde güçlendirdikleri ilişkiler ile üreticilerin güvenlerini kazanmayı başarmışlar.
Selen Necat, yapılaşmanın artması ile keçiboynuzu ürününün Kıbrıs coğrafyasındaki ekonomik sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için modern tarıma geçilmesinin gerekli olduğunun altını çiziyor.

HAMMADDE SAĞLIYOR

KKTC’deki keçiboynuzu cinsinin yüksek şeker oranı ve yumuşak dokusu ile pekmez yapımında yüksek verim sağladığını söyleyen Necat, şirketin keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu unu üretimine hazır hale getirdiği ürünleri yurt içi ve dışına satışını gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra gıda sanayinde kıvam artırıcı olarak kullanılan keçiboynuzu gamını üreticilere hammadde olarak sağlayan şirket, üretim teknolojisine yaptıkları yatırımlarla kalite standartlarını yükseltiyor.

KKTC TİCARET ODASI İÇİN HİZMET VERİYOR

Selen Necat, 2001 yılında Pennysylvania State Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünü, 2002 yılında ise London School of Economics’te Uluslararası Muhasebe ve Finans dalında yüksek lisansı tamamladı. 2003 yılında tüpgaz dolumu, dökme gaz sistem kurulumu ve ikmali yapan Jetgaz Ltd.’de iş hayatına başladı. Sonrasında Agah Necat ve Kardeşi Ltd. çatısı altında demir, boya ve inşaat malzemeleri alanlarında ithalat ve dağıtımın yanı sıra alüminyum doğrama ve cephe sistemleri üretim tesisi ile KKTC’de yapılan inşaat projelerinin çözüm ortağı olarak aktif iş hayatının içinde yer aldı. Bunun yanı sıra eğitime de önem vererek şirket bünyesinde 2008 yılında Necat British College’i kurarak eğitim sektörüne adım attı. Necat, bugün üç kampüste 1000’e yakın öğrenciye İngiliz eğitim müfredatında eğitim veren kurumların yönetiminde de rol alıyor. KKTC Ticaret Odası’nda meclis üyeliği devam eden Selen Necat, bir dönem de yönetim kurulu üyeliği yaptı.