Geleneksel sanatı dekorasyonla buluşturdu

Tüm ilhamını geleneksellikten alan EsvedNâme markası, Yükselen Markalar Projesi’nde ilk 14’e adını yazdırdı. Geleneksel tasarımlar ve Ortadoğu kültürlerinden yola çıkarak dekorasyon ürünleri tasarlayan Özüm Can Engüzel’in hedefi, yurt dışında tanınmış bir Türk markası haline gelmek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER
 
Kendi marka yolculuklarına Yükselen Markalar Projesi ile farklı bir yön veren 14 kadın girişimcinin hikayelerini her hafta gazetemizde yayınlıyoruz. Bu hafta da Özüm Can Engüzel, sanatla bütünleştirdiği dekorasyon ürünleri markası EsvedName’nin hikayesini İstanbul Ticaret’e anlattı. Sanat ve tasarım mezunu Engüzel, el emeği ile yaptığı mekan tasarımlarını iç mimari ile bütünleştirmiş bir kadın girişimci. Kişiye özel yaptığı dekorasyon ürünleri ile bütün sektörlere hitap ediyor. Engüzel, geleneksel ile modern karışımı tasarımları ile Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek istiyor.
 
ORTADOĞU KÜLTÜRÜ
 
Kendi markanızı oluşturmaya nasıl karar verdiniz?
 
Lise ve üniversite eğitimim, sanat ve tasarım üzerine. Mezun olduktan sonra özel sektörde birkaç iş deneyimim oldu. Ancak bu süreçte kendi istediğim yönde üretim yapamamanın beni ne kadar mutsuz ettiğini fark ettim. İslam sanatı ve Ortadoğu kültürü en çok ilgimi çeken konular. Bu konseptler üzerinden giderek kendimi sınırlandırmadan üretim yapmaya başladım.

GELENEKSELLİKTEN  İLHAM ALDIM
 
Markanızdan bahseder misiniz?
 
EsvedNâme tasarım stüdyosu, 2017 yılında tüm ilhamını geleneksellikten alarak kuruldu. Yaşadığımız toprakların ve Ortadoğu’nun en başından günümüze kadar katlanarak zenginleşen sanatsal hazinesine yeni etkileşim alanları arayan ve bunları mekansal çözümlemeler ile bir araya getirmeye odaklı çalışmalar üzerinde yoğunlaşan multidisipliner bir marka diyebilirim. Sadece çerçeve yaparak kendi halinde sermayesiz ve mütevazı bir şekilde başladım. Geldiğim noktada ev aksesuarları, aydınlatma tasarımları ve konsept olarak özel ölçülerle üretilen duvar aksesuarlarıyla sanat ve iç mimariyi bütünleştirmenin üzerine kendi yorumumu getirdiğim adımlar atmaya başladım. Ortaya çıkan tüm ürünler mutlaka el emeği barındırıyor ve çoğu ürün özel kalıplarla sadece EsvedNâme’ye özel yapılıyor. Tüm bunlarla beraber farklı disiplinlerle ve sektörlerle herhangi bir sınır belirlemeksizin çalışmanın yollarını aramaya her zaman devam edeceğimi de eklemek isterim.
 
NE İSTEMEDİĞİNİZİ DE BİLİN
 
Kadın girişimcilere önerileriniz neler?
 
Ne istediğim kadar ne istemediğimin de net olarak farkında olmak, benim bu dünyaya girişteki ilk adımımdı ve hiç yanıltmadı. Konfor alanından çıkmak, iyi araştırma yapmak, cesur olmak gibi çok doğru bulduğum klişelerle beraber zihinsel ve fiziksel olarak gerçek anlamda çok fazla çalışmaktan başka yol bilmiyorum.
 
Kadın-erkek farketmeksizin kendi işini kurma hayali olan herkese az, çok demeden hemen harekete geçmelerini tavsiye ederim.
 
İTO İNANDI, BİZ CESARETLENDİK
 
Yükselen Markalar Projesi size neler kazandırdı?
 
İstanbul Ticaret Odası gibi büyük bir kurumun desteklediği veya gerçekleştirdiği herhangi bir projenin içinde olmak, özellikle bizim gibi daha yolun başındaki markalar için büyük bir manevi güç. Bu yüzden hiç düşünmeden projeye başvurdum. Alanında en iyi isimlerin başarı hikayelerini, tavsiyelerini, deneyimlerini dinledik. Teknik, ekonomik ve istatistiki anlamda çok fazla bilgi edindik. Katılımcılar için verilen emek çok büyüktü ve bence bu organizasyondan hiç kimse eli boş dönmedi. Hiçbir şey olmasa; dinlediğimiz insanların ve İstanbul Ticaret Odası’nın bize olan inancı yanımıza cesaret olarak kâr kaldı.
 
DÜNYAYA AÇILMAK İSTİYORUM
 
Bundan sonraki hedefleriniz neler?
 
Tabii ki dünyaya açılmak. Geleneksel ve moderni, zanaati ve sanayiyi birbirleriyle harmanlıyorum; bu markamın en büyük motivasyonu. Sanat eseri değeri gören, çizgisinden şaşmadan ürün çeşidini genişletmiş, alanında kabul görmüş, kendi kültürümü temsil eden ve hatta ileriye taşıyan ün sahibi bir marka olmak, en büyük hayalim ve hedefim.
 
HERKES BAĞ KURABİLİR
 
Müşteri profiliniz kimlerden oluşuyor?
 
Herhangi bir müşteri kitlesi belirleyip bunu kategorize etmeyi kendi markam için uygun görmüyorum. Ortaya çıkan çalışmalarla karşı karşıya gelen hemen hemen herkes kendince bir bağ kuruyor.