Asgari Ücret Desteği 2021'de de sürecek

İşgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla 2016-2020'de uygulanan asgari ücret desteği 2021'de de sürecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yazılı açıklamasında, asgari ücretle çalışan işçilere 75 lira destek sağlanması kararını da içeren "Torba Kanun" teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiği hatırlatıldı.
 
Açıklamada, bu kapsamda, işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla 2016'dan 2020 yılı sonuna kadar sağlanan asgari ücret desteğinin 2021'de de süreceği vurgulandı.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2021 yılında da istihdamı desteklemek için işgücü maliyetlerini azaltmak üzere, sektör ayrımı yapılmaksızın, çalışanlar için ödenecek sigorta priminden düşülerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği sağlanacağını, söz konusu desteğin finansmanının İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağını bildirdi.
 
Uygulamayla 1,4 milyon işletmeye 6,2 milyar lira destek sağlanacak. Destekten 9,3 milyon sigortalının faydalanacağı öngörülürken, tüm iş yerlerini kapsayacak destek için başvuruya gerek bulunmuyor.
 
İŞ DÜNYASI MEMNUN
 

 

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İş dünyası olarak önemli bir beklentimiz olan ‘Asgari Ücret Desteği’ TBMM’de kabul edildi. Bu sayede destek 2021 yılında da devam edecek. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’e ve milletvekillerimize teşekkür ederiz” dedi.
 
İTO Başkanı Avdagiç, Twitter’daki diğer bir açıklamasında da Asgari Ücret Desteği’nin TBMM’de kabul edilmesi için yoğun gayret gösteren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür ederek, “Önümüzdeki dönemde istihdam üzerindeki vergi ve prim yüklerini en azından OECD ortalamasına getirmek, ülkemizin rekabetçiliğini artıracaktır” dedi.