BTM girişimcisi Tedarikçinim ile dijital satın alma

Online ihale ve talep toplama formu Tedarikçinim, tedarikçi firmaların alım satım prosedürlerinde zaman, maliyet ve iş kayıplarını ortadan kaldırıyor. BTM girişimlerinden olan portalın, Türkiye genelindeki organize sanayi bölgesi işletmeleri ile tedarikçi firmaların buluşacağı en büyük hizmet ağı olması hedefleniyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

SENA YILDIRIM
 
Online ihale ve talep toplama formu Tedarikçinim, üretici ve tedarikçi firmaları bir araya getirerek, B2B ve B2C işletmelere pratik çözümler sunuyor. Tedarikçi firmaların alım satım prosedürlerinde zaman, maliyet ve iş kayıplarını ortadan kaldıran portal, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinden biri. Tedarikçinim’in kurucusu İbrahim Şahindal, Mersin’de 2018 yılında hayata geçirdiği girişimin, ülke genelinde tüm organize sanayi bölgesi işletmeleri ve tedarikçi firmaların buluşacağı en büyük hizmet ağı olmasını hedefliyor. Şahindal, portalın kuruluş öyküsünü ve hedeflerini İstanbul Ticaret’e anlattı
 
TALEP TOPLAMA PORTALI
 
Girişiminizden kısaca bahseder misiniz?
 
Projemiz; özel sektör B2B & B2C modüllü online ihale ve talep toplama portalıdır. Mersin’de 2017 yılının başlarında bir fikir olarak başladı ve 2018’de hayata geçirildi. Kurum içi satın alma prosedürlerini yıkıp, firmalara alternatif firmalar kazandırıyor. Tedarikçi firmaların alım satım prosedürlerinde zaman, maliyet ve iş kayıplarını ortadan kaldırıyor.
 
PROSEDÜRLERDEKİ KAYIPLAR
 
Böyle bir girişim fikri hangi ihtiyaçtan doğdu?
 
Özel sektörde çalışırken satın alma personeli ve tedarikçi firmaların alım satım prosedürlerinde zaman, maliyet ve iş kayıplarını fark ettim. Çözüm olacak bir fikir arayışına girerek maceramız başladı.
 
ÜRETİCİLER VE TEDARİKÇİLER
 
Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?
 
Üretici ve tedarikçi firmalar başta olmak üzere sanayi sektörü ve ileriye dönük olarak da hastane, restoran, otel gibi farklı sektörler hedef kitlemizi oluşturuyor.
 
LOKASYON SERBESTLİĞİ
 
Girişiminizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleri neler?
 
Türkiye’de benzer girişimler var. Bizi rakiplerimizden farklı kılan özelliklerimiz; kurum içi satın alma prosedürlerini yıkıp lokasyon serbestliği ile kendi bünyelerindeki firmalara bağlı kalmadan alternatif firmalar kazandırmak. Ayrıca tedarikçi firmalara da satış kanallarını artırarak katma değer sunuyoruz.
 
OSB’LERDEKİ İŞLETMELER
 
Pazarda kendinizi nerede konumlandırmayı düşünüyorsunuz?
 
Organize sanayi bölgelerindeki fabrikalar ile tedarikçi firmaların buluşmasında yaşanan zorlukların önüne geçip günümüz teknolojisini kullanarak sektöre hizmet sunmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz, Türkiye genelinde tüm OSB işletmeleri ve tedarikçi firmaların buluşacağı en büyük hizmet ağı olmak. Portalımızı bulut tabanlı paket yazılım ve yurt dışına özel yazılım hizmeti olarak satışa sunmak istiyoruz.
 
BTM İLE İŞ AĞIMIZI BÜYÜTTÜK
 
BTM projenize ne gibi katkılar sağladı?
 
BTM ailesine dahil olmaktan çok mutluyuz. BTM’nin eğitim ve seminerleri ile tecrübe paylaşımlarından faydalandık. Eğitimleri sayesinde eksik yanlarımızı öğrenip tamamlama fırsatı yakaladık. Eğitimlere katılan eğitmenler, konuklar aracılığı ile iş ağımızı büyüttük. Tüm girişimcilerle kriter ayrımı olmaksızın özel olarak ilgilendikleri ve yol gösterdikleri için BTM ekibine çok teşekkür ederiz.
 
GİRİŞİMCİLERİN İNANCI, EN BÜYÜK MOTİVASYON KAYNAĞI
 
Türkiye’de girişimcilik ekosistemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu yolculukta sizi neler motive etti?
 
Türkiye’de girişimcilik ekosisteminde kısa vadede hızlı kazanç elde edilecek projeler daha ön planda tutuluyor. Oysa bizim projemiz gibi hizmet sektörüne hitap eden projelerde uzun vadede kazanç elde edilmesi geri plana atılmamalı. Girişimcilerin inancı, en büyük motivasyon kaynağıdır ve elbette motivasyon bir süre sonra inançla birlikte azalır. İşte bu sebeple de çoğu girişimci pes eder. Biz inancımızla birlikte pes etmemek, yola devam etmek ve savaşmak için kendimizi motive ettik. Ve başarmak için mücadelemizi sürdürüyoruz; kendimizi geliştirirken öğrenme arzusuyla ‘yola devam’ diyoruz.