Ticaret hukukuna Regesta külliyatı

‘Ticaret Hukuku Dergisi’ olarak konumlanan Regesta’nın 2021 yılı ilk sayısı da okurları ile buluştu. Güncel konularda makaleleri içeren Regesta’nın son sayısına ve önceki yıllarda yayınlanmış 14 nüshasına www.ito.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası’nın yayınladığı Regesta dergisi, yayın hayatını sürdürüyor. ‘Ticaret Hukuku Dergisi’ olarak konumlanan Regesta’nın 2021 yılı ilk sayısı da okurları ile buluştu. Taciri ve ticari hayatı ilgilendiren konularda uygulamaya ışık tutacak akademik değerlendirmeler ve uzman görüşleri içeren Regesta Dergisi, hakemli bir dergi olarak yayın yapıyor.
 
YENİ SAYI, YENİ KONULAR
 
İTO Genel Sekreter Yardımcısı Av. Nurcan Turan yönetimindeki dergide güncel konularla ilgili makaleler de yer alıyor. Derginin Editör’den yazısını kaleme alan Av. Nurcan Turan, yeni sayının makale konuları ve yazarları hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu sayımızdaki ilk eser Dr. Öğr. Üyesi Armando Aliu ve Prof. Dr. Ömer Özkan’ın ‘Covid-19 Pandemisi Döneminde Uluslararası Ticaret Kısıtlamaları: Dijitalleşme ve Teknolojinin Küresel Ticarete Etkileri’ olup, pandeminin etkilerini ele alan bu akademik eserin, önümüzdeki süreci değerlendirmek isteyenler bakımından ufuk açıcı olacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra, bu sayımızda Doç. Dr. Tayfun Ercan ve Av. Murat Arun’un ‘Anonim Ortaklıkta Pay Haklarının Geçişi’, Doç. Dr. Hacı Kara’nın ‘Yargıtay Kararlarına Göre CMR Sözleşmesinin Uygulanma Esasları ve Eşyanın Taşınmasında Hasar, Zıya ve Gecikmeden Doğan Sorumluluk’, Dr. Öğr. Üyesi Nuri Erdem’in ‘Kambiyo Senetlerinin Teminat Amacıyla Ciro Edilmesi: Garanti ve Rehin Cirosu’ ve Av. Dr. Fulya Teomete Yalabık’ın ‘Backlash Against Investor-State Dispute Sattlement (ISDS) and Its Reform Movement’ adlı eserlere ve uzman görüşü bölümünde ise Yavuz Akbulak’ın ‘Anonim Şirket Paylarının Halka Arzı ya da Şirketlerde Halka Açılma’ isimli yazısına yer veriliyor. Bu sayımızda olduğu gibi, bundan sonraki sayılarımızda da, ULAKBİM kriterlerine uygun olarak yabancı dilde kaleme alınmış makalelere de dergimizde yer verilecek.”
 
REGESTA ARŞİVİNE ONLİNE ERİŞİM
 
İlk sayısı 2011 yılında yayınlanan Regesta, geçen süre zarfında bir külliyat oluşturdu. Ticaret hukuku alanında eşsiz bir arşiv niteliği taşıyan Regesta’nın son sayı ve önceki bütün nüshalarına İTO’nun kurumsal sitesi olan www.ito.org.tr adresinden ulaşmak mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey, ana sayfadaki ‘Yayınlar’ butonuna tıklamak.