‘Büyük Türkiye’ yolunda devam

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, hain darbe girişimini, ‘bölgesel ve küresel düzlemde çok önemli gelişmeler cereyan ederken, Türkiye’yi oyun dışına itme çabası’ olarak değerlendirdi. Hainlerin Türkiye’yi kendi içine hapsetmek istediğine dikkat çeken Avdagiç, ‘Büyük Türkiye’ rotasında ilerleme mesajı verdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında yaptığı değerlendirmede, geçmişten günümüze yapılması planlanan darbelerin tamamının, milletin seçtiği ve şaşmaz sağduyusuyla ülkeyi yeni bir ufka doğru götürmesini istediği seçilmişleri, uydu bir yönetimin aktörleri yapma isteği olduğunu söyledi.
 
YURTDIŞI GÜDÜMLÜ
 
15 Temmuz darbe girişiminin ise bütün bu özellikleri içinde barındırmasına rağmen hepsinden daha farklı olduğuna dikkati çeken Avdagiç, şunları kaydetti: “15 Temmuz darbe girişimi, dış mihraklarla işbirliği içinde ülkemizi ve seçilmiş hükümeti yıkma teşebbüsüdür. Alenen millete yönelik bir darbedir. Binbir emekle oluşturulan Türk demokrasi geleneğimizi, milletin yönetimi belirleme gücünü yok etme cüretidir. Tarihimizde ilk kez bir zümrenin, bir grubun ülkeyi yabancıların buyrukları doğrultusunda kaosa sürüklemesidir. Hedef, Türkiye’nin bir asırlık birikimi ve performansını yok etmektir. Bölgesel ve küresel düzlemde çok önemli gelişmeler cereyan ederken ve bu gelişmelerin yönünü belirleme gücüne kavuşmuşken Türkiye’nin oyun dışına itilme çabasıdır. Bu yüzden 15 Temmuz, hain FETÖ’cülerin, bütün ayrıntılarıyla yurt dışı güdümlü bir operasyonudur. Bu yüzden 15 Temmuz, sadece bir darbe girişimi değildir, Türk milletine ihanetin adıdır. 15 Temmuz, kukla FETÖ’cü hainlerin Türkiye’yi de kukla ülke yapma girişimidir. Hepsinden önemlisi FETÖ’cü hainlerin kumanda merkezlerinin emirleri üzerine ülkemizi ‘Büyük Türkiye’ rotasından çıkartma, kendi sınırları içine hapsetme hamlesidir.”
 
DEMOKRASİ ÜLKESİ
 
Türk halkının, hayatını zerre kadar önemsemeden, 15 Temmuz 2016 gecesi kahramanlık destanlarının tarihte kalmadığını, çağdaş zamanlarda da yazılacağını gösterdiğinin altını çizen Avdagiç, şunları söyledi: “Türkiye’nin darbeciler vasıtasıyla uzaktan kumanda idare edilecek bir üçüncü dünya ülkesi değil, milletin oylarıyla seçilenlerle yönetilen bir demokrasi ülkesi olduğunu herkese gösterdik. Bugün de aynı azim ve kararlılığımız devam ediyor. İTO ve iş dünyası olarak hainlere, darbecilere, milletimizin bin bir emekle kurumsallaştırdığı geleneklere ve demokrasimize kurulan pusulara ve tuzaklara karşı teyakkuzdayız.”
 
251 ŞEHİDİ UNUTMAYACAĞIZ
 
Avdagiç, hayatını bu uğurda feda eden 251 şehidi hiç unutmayacaklarının altını çizerek, “Onlara karşı vefamızı, kanlarının boşa akmadığını nöbete devam ederek, ekonomisi güçlü, hedefleri büyük Türkiye idealini sürdürüp hayata geçirerek göstereceğiz. O gece darbecilere hadlerini bildiren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize ve şanlı bir destanın kahramanı büyük milletimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.