İstanbul’un resimli apartmanları

İstanbul beyefendisi olarak tabir edilen, maddi durumu iyi kişilerin yaptırdığı ve 1950’lilerin esintisini taşıyan ‘İstanbul’un resimli apartmanları’ gün yüzüne çıkıyor. Kentte, 1950 ile 1960’ta yapılan resimli apartmanları yerinde tespit eden araştırmacı Güven Bayar, böylece toplam 150 eseri haritada konumlandırdı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

Uzun zamandır İstanbul’un sosyokültürel tarihindeki insan hikayelerini kapsayan araştırmalar yapan araştırmacı Güven Bayar, İstanbul’un her sokağını gezerek, resimli apartmanları kayıt altına alıyor. Bayar, ‘İstanbul beyefendisi’ olarak tabir edilen, maddi durumu iyi kişilerin 1950-1960 yılları arasında apartman girişlerine yaptırdığı resimlerden toplam 150 esere ulaşmayı başardı.
 
150’YE YAKIN KAYIT
 
Bayar, daha çok Fatih’te yaptığı araştırmalarda imzalı 60, imzasız 10 olmak üzere toplam 70 resmin apartman girişlerini süslediğini tespit etti. Ayrıca, Beyoğlu’nda 30, Şişli’de 35, Beşiktaş’ta 2 olmak üzere toplam 137 resimli apartmana ulaşmayı başaran ve bunları kayıt altına alarak, sosyal medya hesaplarından paylaşan Bayar, son araştırmaları sonrasında tespit ettiği resimli apartmanların sayısının şimdilerde 150’ye ulaştığını söyledi.
 
KÜLTÜREL VARLIK
 
Bayar, apartman duvar resimlerinin 1950-1960’ta dekoratif bir öge veya süs olması yerine mimarinin ayrılmaz bir parçası olarak görüldüğünü dile getirdi. Araştırmacı Bayar, “Biz, apartman duvar resimlerini kültürel varlık değerleri olarak görüp, kapsamlı bir çalışmayla resimleri dönemlerine ve türlerine göre detaylandırıyoruz. Duvar resimlerinin üzerinde gördüğümüz ressam isimlerini ve o günlere şahitlik eden kişilerin hikayelerini kayıt altına alıyoruz” dedi.
 
KONUMLARI HARİTADA İŞARETLENDİ
 
Çalışmalarını topladığı internet sitesini geliştirmek istediğini anlatan Bayar, şunları kaydetti: “Kurduğumuz ‘resimliapartmanlar.com’ sitesinde, Google Maps üzerinden modernleşmenin başladığı Beyoğlu ve Şişli bölgesinden Suriçi Fatih semtlerine, Beşiktaş’tan Sarıyer’e tüm apartmanları resimleriyle birlikte haritada konumlandırdık. İstanbul’un resimli apartmanlarını yerinde görmek isteyen sanatsever kişilerin, yaşadığı semtte, hangi mahallede, hangi ressamın resmi varsa yerini harita üzerinden tespit etmesini ve ziyaret edebilmesini, o şaheserleri yerinde görülebilecek bir hale getirmeyi amaçladık.”