Milli teknolojiyle geleceğe take off

Türkiye, milli teknoloji hamlesiyle gelişme, özgün fikirler ve yerli ürünlerle güçlü ülke olma hedefine doğru hızla ilerliyor. Bu hedef yolunda geliştirilen ürünler, TEKNOFEST sayesinde artık herkesin görebileceği kadar yakın.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 27 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

Türkiye, milli teknoloji hamlesiyle gelişme, özgün fikirler ve yerli ürünlerle güçlü ülke olma hedefine doğru hızla ilerliyor. Bu hedef yolunda geliştirilen ürünler, TEKNOFEST sayesinde artık herkesin görebileceği kadar yakın.
 
TEKNOFEST’te tanıtılan birçok ürünün öğrenciler tarafından tasarlanması, ziyaretçilerin çoğunluğunu da çocukların oluşturması dikkat çekti. Yediden yetmişe herkesi teknolojiye ve havacılığa ‘yakın’ eden festival, Türkiye’nin gelecek nesilleri için take off etkisi yaptı.
 
HABER: ADEM ORHUN-BARIŞ CABACI
 
Türkiye, yüksek teknolojili yatırımlar ve yapay zeka destekli ürünlerle gelişme hedefine adım adım yaklaşıyor. Firmaların dijital dönüşüm çabalarının, Ar-Ge çalışmalarının ve girişimlerin yanı sıra teknoloji yarışmaları, toplumun her kesiminde bu gelişme vizyonuna olan farkındalığı artırdı. Toplumda bu bilinci besleyen en kuvvetli gelişme ise bu yıl dördüncüsü yapılan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) oldu. Atatürk Havalimanı’nda 21-26 Eylül’de düzenlenen festivalde, insanlı ve insansız hava araçları sergilendi, her yaştan ziyaretçiler merak ettikleri uçakları yakından inceledi, orta okuldan üniversiteye her kademeden öğrencinin projeleri tanıtıldı, yarışmacıların heyecanı paylaşıldı.
 
ÖNCE YARIŞMACI SONRA PROFESYONEL
 
Festivalde bu yıl 35 farklı alanda yüzlerce takım, teknoloji yarışmalarında boy gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda ön turları yapılan yarışmaların finalleri de TEKNOFEST çadırlarında gerçekleştirildi. Bu yarışmalarda kimi takım- İHA’larını kimi de su altı araçlarını yarıştırdı. Festivalin diğer çadırlarında da Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan finale kalan öğrencilerin afet, sağlık ve sosyal ihtiyaçlar için geliştirdikleri çözümler ve ürünler sergilendi. Yarışan araçların, sergilenen projelerin birçoğu ticari ürün olma potansiyeli taşıması açısından da festival yeni kapıları araladı. Festivalde yarışanların birçoğunun geleceğin profesyonelleri olması bekleniyor.
 
Öğrencileri ve eğitimcileri buluşturduğu kadar mühendisleri, tasarımcıları ve birçok sektörden iş insanlarını da ağırlayan festival, geleceğin potansiyel yatırımlarının da mekanı oldu.
 
YENİ NESİLLER KUVVETLİ GELİYOR
 
Bu yıl dikkat çeken gelişmelerden biri de özellikle ilkokul kademesindeki çocukların daha açılış sabahında gruplar halinde festival alanını doldurmasıydı. Minikler, 3 boyutlu yazıcılardan roketlere, simülatörlerden İHA’lara kadar düzinelerce aracı ve cihazı merakla inceledi, özel kuvvetlerin kullandığı dürbünleri tecrübe etmekten, robotların parçalarının ne işe yaradığını sormaktan geri durmadı. Paydaşların, katılımcıların ve yarışmacıların planlı katkılarının yanı sıra birçoğu ailelerini peşlerinde çeken çocukların merakı ve heyecanı, ‘Dijital Türkiye’ vizyonuna giden kalkışın gerçekleştiğini ortaya koydu.
 
PARADİGMA DEĞİŞİMİNİ YAKALAYACAĞIZ
 
TEKNOFEST kapsamında Türkiye’den ve dünyadan girişim ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getiren Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi de gerçekleştirildi. Zirvede konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’de hem yerel hem de küresel yatırım fonlarının, melek yatırım ağlarının aktif olarak faaliyet gösterdiğini belirterek, “Türkiye, pek çok uluslararası yatırımcının odağındaki ülkelerden biri” dedi.
 
Otomotiv sektörünün büyük bir hızla dönüştüğünü hatırlatan Kacır, “Muhtemelen 5-10 yıl sonra sürücüsüz otomobillerle seyahat ediyor olacağız. Başka ülkelerin 100 yıldır yüzlerce milyar dolar harcayarak geliştirdikleri teknolojilerin peşinden gitmek yerine, yükselen alanlara yönelerek bu paradigma değişimini yakalamayı hedefliyoruz. Benzer bir fırsat penceresi sağlık teknolojilerinde de var. 90’lı yıllarda insan genom haritası projesi başlatılmıştı. Nihayetinde insan genom haritası çıkarıldı. Bu, kişiselleştirilmiş tıp uygulamalarının önünü açıyor. Belki 1-2 yıl sonra bu alanda gelişen şirketlerin değerlerinin yükseldiğini göreceğiz” diye konuştu.
 
ORTAK ÜLKÜ GÜÇLÜ TÜRKİYE
 
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, açılışta yaptığı konuşmada, “TEKNOFEST için yola çıkarken bir hayalimiz var diyorduk. İşte bugün hayallerimiz gerçeğe dönüşmeye, filiz vermeye başladı. Bugün, yüksek teknoloji geliştiren Türkiye hayalimizi, yarışmalara başvuran 200 binden fazla genç ve milletimizle paylaşıyoruz. Türkiye’nin 81 ili, TEKNOFEST’te buluşup aynı heyecan ve aynı ideal için çaba gösteriyor. Bu gençler sayesinde ortak ülkümüze, tam bağımsız ve güçlü Türkiye hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz” dedi.