BTM mentorları buluştu

Girişimleri yılın ilk 8 ayında değerleme üzerinden aldığı yatırımlarla 2020’yi geçen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), desteklerini arkasında hissettiği mentorları bir araya getirdi. Cemile Sultan’da gerçekleşen ‘Mentorlar Buluşması’na, BTM’nin 40’a yakın mentoru katıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 27 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

TUĞÇE ÖZKUŞ
 
Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), bugüne kadar elde ettiği başarılarda desteklerini arkasında hissettiği mentorları kahvaltılı bir sohbet toplantısında bir araya getirdi. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen ve 40’a yakın mentorun yer aldığı buluşmaya, İstanbul Ticaret Odası ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de katıldı.
 
Başkan Avdagiç, bugüne kadar girişimcilerin fikirlerinin ticarileşmesi noktasında BTM’nin verdiği destek kadar mentorların onlara gösterdiği yolun da önemli olduğunu söyledi. Avdagiç, şu bilgileri paylaştı: “BTM istatistiklerine göre mentorlar, en fazla yüzde 18’lik oran ile pazarlama, yüzde 16 ile bilişim ve yüzde 15 ile hizmet sektörüne yönelik destek verdi. BTM’de bugüne kadar 4 bin 250’den fazla girişimci desteklendi. 4 yıl içerisinde BTM mentor sayısını 4 katına çıkardı. Bu, büyük bir başarı” dedi.
 
HEM BİLGİ HEM TECRÜBE
 
Mentor kelimesinin mitolojide yer aldığını hatırlatan Avdagiç, “Mitolojiye göre İthaka Kralı, Truva savaşına giderken oğlunu Mentor isimli birine emanet ediyor ve kendisinin yokluğunda oğluna akıl hocalığı yaparak yetiştirmesini istiyor. Ancak savaş uzayınca kralın gelmesi de gecikiyor. Ve mentor bildiği her şeyi kralın oğluna aktarıyor. İşte mentor kelimesi buradan geliyor ve sadece bilinmesi gerekenleri değil, bütün tecrübesini aktarması olarak biliniyor. Sizler de BTM girişimcilerine değerli fikirlerinizle katkıda bulunuyorsunuz” diye konuştu.
 
TURCORN DA ÇIKARACAĞIZ
 
“İnanıyorum ki, sizlerin de değerli katkılarıyla ülkemizden birçok Turcorn çıkacak” diyen Avdagiç, şöyle devam etti: “Ancak her girişim, Turcorn olacak diye bir şeyi artık kabul etmiyorum. Her işletme milyar dolarlık cirolara ulaşamayabilir. Ülkemizin 10 milyon, 50 milyon, 100 milyon dolarlık işletmelere de ihtiyacı var. O nedenle herkesin Turcorn olmasından ziyade, birçok nitelikli işletmenin olmasını daha çok önemsiyorum.”
 
TEKNİK DİREKTÖR SİZLERSİNİZ
 
2021 yılının ‘Yunus Emre Yılı’ olduğunu anımsatan Avdagiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yunus Emre’nin ifadeleriyle söylersek, BTM’nin planları, mentorlarımızla ‘ete kemiğe bürünüp’ girişime dönüştü. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, bizim yönetimimiz BTM’yi bir ‘tabela dernek’ olmaktan çıkartıp, öncü bir girişimcilik merkezi haline getirmek için ne gerekiyorsa yaptı. Bu hedefe ulaşmakta da başarılı olduk. Aldığımız sonuçlar bunu gösteriyor. Sözgelimi, sadece 2017’den bu yana
500 milyon lira değerlemeye ulaşan 38 girişimin 100 milyon lira civarında yatırım alması, bu başarının somut örneğidir.
 
Daha da önemlisi şu: BTM girişimleri bu yılın ilk 8 ayında, ‘girişimcilik için en iyi yıl olarak gösterilen 2020’nin tamamı’ kadar değerleme üzerinden yatırım aldı. İşte bu ‘başarı tabelası’nda yazan skorun ardında, takımın çalıştırıcısı, teknik direktörü olan sizlerin büyük payı bulunuyor. Hepimiz çok iyi biliyoruz: Girişimcilik, geleceğin en önemli ekosistemi. BTM olarak gelecek planlarımızı, ülkemizin ve gençlerimizin beklentilerini dikkate alarak yapıyoruz. Büyük hayaller kurmakla kalmıyoruz, büyük planları da hayata geçiriyoruz.
 
Ama şurası önemli: Bizim büyük planlarımızın, gerçekten büyük olması ancak sizinle mümkün. Dolayısıyla bu noktada bizim, mentorlarımız olarak sizlerden beklentimiz büyük. Hep birlikte hızlı hareket etmek zorundayız. Dünya ile aynı hızda hareket edersek yerimizde sayarız. Peki, bu hızı ve büyüklüğü nasıl sağlayacağız? Mentor sayımızı daha da güçlendirerek.”
 
KADIN GİRİŞİMCİ ORANI YÜZDE 23
 
BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, BTM’nin dünya genelinde 700’den fazla kuluçka merkezi arasından ‘Dünyanın En Gelecek Vadeden Merkezi’ seçildiğini anımsatarak, bu başarıda girişimciler kadar mentorların da katkısı olduğunu ifade etti. Etkinlikte BTM’nin tanıtıldığı ve çeşitli verilerin aktarıldığı kısa bir video da gösterildi. Söz konusu verilere göre, BTM girişimcilerinin yüzde 77’si erkek, yüzde 23’ü kadın girişimcilerden oluşuyor. BTM’deki kadın girişimci sayısının dünya ortalamasının üzerinde olduğu belirtilen etkinlikte, girişimcilerin 490 milyon liradan fazla değerleme ile yatırım aldığı, satış tutarının ise 100 milyon liraya yaklaştığı ifade edildi.
 
BTM’DEN İKİ ÖNEMLİ YATIRIM DAHA
 
Eğitim programları için sertifikaları dijital ortamda kaybolmadan saklayabilme imkanı sunan BTM girişimlerinden Sertifier, TechOne VC liderliğindeki yatırım turunda Alima Ventures, Portera Ventures ve Techventure gibi yatırım şirketlerinin yanı sıra Çetin Dalva ve Kemal Tamer’in de katılımıyla 2.5 milyon dolar değerleme üzerinden 300 bin dolar yatırım aldı. Aldığı ilk yatırımdan sonra pazardaki büyümesine odaklanan ve bir yılda 79 ülkeden 1000’den fazla kurumsal aboneye sahip olan Sertifier, aylık ortalama yüzde 40 büyüme göstererek aylık gelirini 10 bin doların üzerine çıkarmayı başardı.
 
Bir diğer yatırım haberi ise BTM’nin ilk girişimlerinden ForFarming’den geldi. Geleneksel tarımda yaşanan sorunları geliştirdiği algoritma ile ortadan kaldıran ve izlenebilir tarım ile en verimli üretim koşullarını sağlayan ForFarming, TechOne VC ve Bilişim Vadisi GSYF (APY Ventures) liderliğinde Korun Teknoloji, Kerim Kotan ve Yalın Karadoğan’ın da katılımıyla 3.2 milyon dolar değerleme üzerinden 450 bin dolar yatırım aldı. Üreticiler için teknolojiyi erişebilir kılan girişim, bu yatırım turu ile beraber global pazarda daha çok üreticiye ulaşmayı hedefliyor.
 
fotoğraf altı var