İş ortamını iyileştirme toplantıları başladı

İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO), işçi-işveren ilişkilerinde yaşanan sorunların görüşülmesi ve çözüm yollarının belirlenmesi için kurulan komisyon, pandemi arasından sonra tekrar toplandı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO), işçi-işveren ilişkilerinde yaşanan sorunların görüşülmesi ve çözüm yollarının belirlenmesi için kurulan komisyon, pandemi arasından sonra tekrar toplandı. İTO’nun sektörlerini temsil eden meclis üyeleri ile 2014 yılında kurduğu komisyonun üyeleri, 2019 yılında yaptığı toplantının ardından video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

İş Ortamının İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Çalışma Komitesi Toplantısı, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Taş ve Münir Üstün’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

Tekstilden peyzaja, perakendeden kozmetiğe birçok sektörden iş insanının yer aldığı komisyon, Covid-19 salgını ile birlikte sektörleri etkileyen konuları tartıştı. Özellikle şirketlerin sürekliliği için ihtiyaç duyulan noktalara temas edilen toplantıda işçi bulma, asgari ücret, kıdem tazminatı, iş geliştirme, vergi ve ekonomi yönetimiyle ilgili gelişmeler hakkında görüşler ortaya konuldu.

RAPORLAR BAKANLIKLARDA

Önceki toplantıların ardından hazırlanan raporların ilgili bakanlıklara ulaştırıldığı belirtilirken, bu raporların incelendiği ve değerlendirileceğine dair geri dönüşler alındığı bilgisi de paylaşıldı. Katılımcılar, sonraki toplantıda şirketlerin sürdürülebilirliği başta olmak üzere, kalifiye eleman bulma, ücretlendirme ve mali yükler gündemiyle toplanma kararı aldı.