Gelecek yıl e-belge uygulamalarında kapsam genişliyor

Gelecek yıl e-belge uygulamalarında kapsam genişliyor

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Aralık 2021 Perşembe
AA + -

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından 509 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair, kasım ayında yeni bir tebliğ taslağı yayınlandı.
 
Yayımlanan tebliğ taslağına göre, e-belge uygulamalarında gelecek yıl kapsam genişliyor.
 
Buna göre, 2022 yılında e-fatura, e-arşiv, e-irsaliye’de yeni bir dönem başlıyor.
 
Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketi araştırması 2020 sonuçlarına göre, sistem entegratörü iş ortağı kategorisinde ‘yılın e-fatura, e-defter, e-arşiv hizmeti’ birincisi olduklarını anlatan Kolaysoft Teknoloji AŞ Operasyon Yetkilisi Serpil Şahin, işletmelerin e-belge süreçlerine rehberlik ettiklerini belirtti.
 
GİB tarafından yayınlanan tebliğ taslağını ve 2022’de kimlerin mükellef olacağını anlatan Kolaysoft Teknoloji Operasyon Yetkilisi Serpil Şahin, şunları kaydetti: “e-fatura dahil e-arşiv, e-defter, e-irsaliye gibi tüm e-belge uygulamaları uzun zamandır işletmelerin hayatında yer alıyor. Bugüne kadar yaklaşık 500 bin işletme, e-belge uygulamalarına dahil olarak paradan ve zamandan tasarruf ederken, aynı zamanda sürdürülebilir bir gelecek için ormanların korunmasına katkı sağladılar. 2022’de brüt satışları 2021 hesap dönemi için 4 milyon TL ve üzeri, 2022 için 3 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler, e-fatura uygulamasına geçecektir. Gerek kendi siteleri, gerekse başka bir uygulama üzerinden e-ticaret yaparak, 2020-2021 yılı cirosu 1 milyon TL olan ve 2022 yılı ve müteakip hesap dönemlerinde 500 bin TL ve üzeri cirosu olan e-Ticaret firmaları, e-fatura uygulamasına geçecektir. “
 
Gayrimenkul veya motorlu taşıt, inşaat, imalat, alım, satım, kiralama işlemlerini yapan ve bu işlemlere aracılık eden mükelleflerden 2020-2021 yılı cirosu 1 milyon ve üzeri, 2022 hesap döneminde 500 bin TL cirosu olan firmaların e-fatura uygulamasına geçeceğini hatırlatan Şahin, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden izin alarak konaklama faaliyetinde bulunan turizm işletmeleri, e-fatura uygulamasına geçecek. Bununla beraber e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların vergiler dahil toplam tutarı 10 bin TL’yi aşması halinde, e-arşiv fatura olarak düzenleme zorunluluğu getirilmesi öngörülmektedir. Demir-çelik ve demir çelik eşyaların imalatı, ithalatı veya ihracatını yaparak, 2020 hesap dönemi itibari ile 10 milyon TL ve üzerinde ciro yapan mükelleflerin, e-fatura uygulamasına dahil olma şartı aranmaksızın e-irsaliyeye geçiş yapması öngörülmektedir. Ayrıca, bu maddelerin dışında kalan tüm mükellefler, e-belge uygulamalarına istekleri doğrultusunda geçiş yaparak, paradan ve zamandan tasarruf etmeye başlayabilirler” diye konuştu.