Gümrükçülerde mesleğe ilk adım heyecanı

Gümrük müşavirliği sınavını kazanarak mesleğe adım atan gümrük müşavirlerinin başarısı, İTO’nun ev sahipliğinde düzenlenen sertifika töreniyle kutlandı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Aralık 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi ile İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği, Ticaret Bakanlığınca 2020 yılında gerçekleştirilen gümrük müşavirliği sözlü sınavında başarılı olarak mesleğe adım atan gümrük müşavirlerinin sertifika töreni için bir araya geldi. Cemile Sultan Koru Tesisleri’nde gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasını, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş yaptı.
 
Gümrük müşavirlerinin kamu kurumları ile ticaret erbabı arasında adeta bir köprü olarak çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirten Taş, şöyle konuştu: “Ülkemiz, son dönemde yapılan yeniliklerle, gümrüklerin modernleştirilmiş altyapısının sağlanması ve gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda da önemli adımlar attı. Gerek gümrüklerde yapılan iyileştirmeler gerekse gümrük müşavirlerinin mesleki becerileri ve başarıları sayesinde dış ticaret firmalarımızın gümrükteki işleri kolaylaşıyor. Bu durum sadece iş dünyasına değil, ülke ekonomisinin tümüne hizmet ederek geleceğe yapılmış önemli bir yatırım olarak da öne çıkıyor. Dış ticarette yaşanılan her türlü sıkıntıda çözüm ortağı olarak gördüğümüz siz kıymetli meslek mensuplarını başarılarınızdan dolayı tebrik ediyorum.”
 
Gümrük müşavirlerinin hangi şartlarda çalıştığının ve hangi riskleri üstlendiklerinin farkında olduklarını vurgulayan Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Güngör Yıldırım, “Sizlerin varlığı, gümrük işlemlerine belirli bir düzen ve hız kazandırıyor.
 
Bilgi birikiminiz ve tecrübenizle Gümrük İdaresi’nin de yükünü hafifletiyorsunuz. Bölge Müdürlüğü olarak da her zaman sizlerin yanındayız” dedi.
 
DOLAYLI TEMSİL GÖREVİ
 
Yeni meslektaşlarının başarısını kutlamaktan ve heyecanlarını paylaşmaktan son derece memnun olduklarını belirten İTO Meclis Üyesi ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Serdar Keskin de şunları söyledi: “Bu başarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Zorlu bir sınav sürecini başarıyla tamamlayıp gümrük müşavirlik belgesini almaya hak kazandınız. Mesleğin asıl riskleri ile şimdi yüz yüzesiniz. Gümrük müşavirliği, dolaylı temsil kanalıyla yapılan Türkiye’de belki de en yüksek ticari riske sahip meslek.
Bu nedenle imzanızın kıymetini lütfen çok iyi bilin.”