BTM yeni yıla hızlı başladı

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), yılın ilk çağrı döneminde bin 958 girişimden başvuru aldı. Katılımcılarını geliştiren ‘avantajlı üs’te yer almak isteyen girişimler, iki kademeli değerlendirmeden geçecek. Aday girişimler, uzmanlar ve sektör temsilcileri tarafından değerlendirildikten sonra yatırıma ve ticarileşmeye giden yolda sağlam adımlar atacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası’nın girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) Aralık 2021’de başlayan çağrı dönemi, 16 Ocak’ta sona erdi. Bu sürede bin 958 girişim, BTM’de yer almak için başvurdu.
 
SUNULAN HİZMETLER
 
Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka programları için yeni girişimcileri kabul eden BTM’nin, yeni dönem girişimleri ön değerlendirmeye tabi tutulacak. Ön değerlendirmeyi başarıyla geçen girişimciler, İTO’da sektör temsilcisi Meclis ve Komite üyelerinden oluşan değerlendirme kurulu tarafından da değerlendirilecek. Böylece adaylar, BTM üyesi olmaya hak kazanacak. Her program için ayrı bir eğitim takvimi hazırlanan BTM’de girişimciler; 7/24 ofis imkanı, eğitim, danışmanlık, mentorluk, yatırımcı eşleştirmeleri gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabiliyor.
 
925 GİRİŞİMCİ VAR
 
Kuruluşundan bu yana 2 bin 125 girişime destek veren BTM’de şu an 925 girişimci ve 542 girişim bulunuyor. BTM, kurulduğundan bu yana ise 4 bin 655 girişimciyi bünyesinde ağırladı. Bu girişimlerin 49’u 1 milyar 73 milyon 167 bin 500 lira değerleme ile yatırım aldı. 2021 yılında 14 BTM girişimi, 605 milyon 820 bin lira değerleme üzerinden 65 milyon 358 bin lira yatırım aldı. BTM girişimlerinin bu zamana kadar aldığı yatırım tutarı ise 134 milyon 132 bin lira oldu.
 
GURUR VERİCİ
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, “Yeni yıla çok hızlı bir giriş yaptık. Çağrı dönemimizde gelen başvuru sayısı bunun en önemli göstergesi. Girişimcilerimiz tarafından tercih edilen kuruluşların başında gelmek, bizi gururlandırıyor. Çünkü biz, tüm startupları potansiyel yatırımcıların odağına almak için çalışıyoruz” dedi.
 
“Girişimlerimizin ticari hayata kazandırılması, bizim en büyük amacımız” diyen Elbaşı, şöyle devam etti: “Bu noktada İstanbul Ticaret Odası’ndan aldığımız destek bize güç katıyor. Öte yandan, bizim odağımızda sadece girişimcilerimiz değil, yatırımcılarımız da yer alıyor. 2020 yılında uygulamaya başladığımız BTM Yatırımcı Kulübü Programımız, bu zamana kadar birçok yatırımcıyı mezun etti. Bu suretle sadece girişimcilerimizi değil, yatırımcılarımızı da BTM’ye davet ediyoruz. Yeni dönemde ayrıca, kendimize ait rekorları geliştirmek için de çalışıyoruz.”