Yatırımda kamunun önceliği ulaştırma, haberleşme ve eğitim

Yatırımda kamunun önceliği ulaştırma, haberleşme ve eğitim

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

2022 Yılı Yatırım Programı’nda yer alan 3 bin 134 proje için 184.3 milyar lira ödenek tahsis edildi. Programda en yüksek pay ulaştırma ve haberleşme ile eğitime ayrıldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Yatırım Programı’nda yer alan 3 bin 134 projeye 184.3 milyar lira ödenek tahsis edildi. 2022 Yılı Yatırım Programı’nın Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
184.3 milyar lira 2022 yılında kamu kurumları tarafından yürütülecek 3 bin 134 projeye toplam 184.3 milyar lira ödenek tahsis edildi. Programlanan 184.3 milyar liralık yatırımın yüzde 64.1’inin Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 33.6’sının KİT’ler ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 2.3’ünün döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi planlandı.
 
EN YÜKSEK PAY
 
Program kapsamındaki ödenekten en yüksek payı yüzde 27 ile ulaştırma ve haberleşme sektörü yatırımlarının aldığı görüldü. Eğitim yatırımlarının payı yüzde 13.3, enerji yatırımlarının payı yüzde 12.9, madencilik yatırımlarının payı yüzde 12.6, tarım yatırımlarının payı yüzde 10.1 ve sağlık yatırımlarının payı yüzde 9.3 oldu. İmalat, turizm, konut, içme suyu ve kanalizasyon, teknolojik araştırma, çevre gibi diğer sektörlerin toplam payı ise yüzde 14.8 olarak hesaplandı.
 
KENT İÇİ ULAŞIM
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yatırımları arasında Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı metro bağlantıları, AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı gibi projelerle kent içi ulaşım ön plana çıktı.
 
DSİ’nin Türkiye genelinde devam eden tarımsal sulama yatırımları, taşkın kontrol projeleri ile orman yangınlarıyla mücadele için de bütçe ayrıldı.
 
YUSUFELİ BARAJI VE HES
 
Enerji ve madencilik sektörlerinde 2022 yılında dikkat çekici ödenek artışı sağlanırken, bu sayede projeler bazında önemli gelişmeler kaydedilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, 558 MW kurulu güce ve 275 metre yüksekliğe sahip olacak Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin bu yılsonunda tamamlanması hedefleniyor.
 
10 BİN OKUL PROJESİ
 
Toplumun her kesiminin kaliteli eğitime eşit şartlarda erişmesi, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi için temel eğitim yatırımlarına kamulaştırma dahil 15.2 milyar lira harcanacak.
 
Güvenli eğitim ortamlarının oluşması, okul öncesi eğitime erişimin artırılması, dezavantajlı okulların desteklenerek eğitimin her kademesinde niteliğin artırılması için başlatılan ‘Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi’ne’ 3 milyar lira ödenek ayrıldı.