Kur korumalı TL mevduatta açılış ve kapanışa bakılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘Kur Korumalı TL Mevduatı’na ilişkin çok sorulan soruların cevaplarını ve ödemeler için örnek senaryoları yayımladı. Merkez Bankası’nın her gün saat 11.00’de ilan ettiği alış kuru ile hesabın vade sonundaki kur seviyesi dikkate alınarak ödeme yapılacak. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı, TCMB’nin asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde olabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘Kur Korumalı TL Mevduatı’na ilişkin çok sorulan soruların cevaplarını ve ödemeler için örnek senaryoları yayımladı. Merkez Bankası’nın her gün saat 11.00’de ilan ettiği alış kuru ile hesabın vade sonundaki kur seviyesi dikkate alınarak ödeme yapılacak. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı, TCMB’nin asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde olabilecek.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı, ‘Kur Korumalı TL Mevduat’ hesabı uygulamasına ilişkin merak edilen soruları ve cevapları yayımladı. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan dosyada, kimlerin başvurabileceği, dikkate alınacak kurların ne zaman ilan edildiği, hangi kurların esas alınacağı ve hesabın açılması/kapatılması gibi uygulamalara ilişkin bilgiler yer aldı. Aynı dosyada örnek bir hesap üzerinden ödemelerin hangi hallerde ne kadar olacağına, 4 ayrı senaryoyla açıklık getirildi.
 
Kur Korumalı Hesap hakkında soru ve cevaplarla, ödeme senaryoları şu şekilde oldu:
 
KİM HESAP AÇABİLİR
 
Kur Korumalı Hesabı (KKH) kimler açabilir?
 
Hesap sahibinin ‘yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşı ya da Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişi olması’ gerekiyor.
 
Kur Korumalı Hesapların açılmasında tarih sınırlaması var mı?
 
21 Aralık 2021’de başlayan uygulama çerçevesinde, 31 Aralık 2022’ye kadar KKH açılabilir.
 
Hesap açılışlarında dikkate alınacak kur ne zaman ilan edilecek?
 
Bu hesaplarda esas alınacak vade başı/vade sonu kuru olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) saat 11.00’da açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları kullanılacak.
 
Saat 11.00’den önce KKH açmak isteyen müşteriler için nasıl bir yol izlenecek?
 
TCMB’nin saat 11.00’de ilan edeceği döviz alış kurlarına göre işlem yapılacak.
 
EK ÖDEMELER
 
Faize ek olarak yapılacak ödemeler nasıl olacak?
 
* Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecek.
 
* Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler TCMB’ye iletilecek.
 
* Hazine tarafından ödenecek kısım, TCMB tarafından bankalara aynı gün aktarılacak.
 
BİRDEN FAZLA HESAP
 
Yararlanıcı, birden fazla bankada KKH kapsamında hesap açabilir mi?
 
Birden fazla bankada hesap açılabilir.
 
Birden fazla hesap açabilirse farklı vadelerde, tutarlarda ve para birimlerinde mevduat yatırabilir mi?
 
KKH; farklı vadelerde (3, 6, 9, 12 ay), tutarlarda ve farklı para birimlerinde (USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY) olabilir.
 
MÜŞTEREK HESAP
 
Müşterek hesap açılabilir mi?
 
Müşterek KKH açılabilir. Paydaşların KKH için gerekli kriterleri sağlamasına bakılır.
 
Vadelerinin bu vadeye tekabül edecek şekilde ‘kırık vade’ olarak belirlenmesi mümkün mü?
 
Bu hesaplar 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 1 yıl olarak açılabiliyor. Son gün tatile denk gelirse, takip eden ilk iş günü vade sonu olur. Bunun dışında kırık vade uygulaması yok.
 
Yararlanıcı, açtığı hesabı vadesinden önce kapatırsa aynı kişiye yeniden hesap açılabilir mi?
 
Hesap vadesinden önce kapatılırsa, yeniden hesap açmasının önünde bir engel bulunmuyor.
 
BANKANIN FAİZİ
 
Kur Korumalı Hesaba, banka tarafından işletilecek faiz oranına ilişkin sınırlama var mı?
 
* Bankaların, KKH’ya uygulayacağı faiz oranı, TCMB tarafından belirlenen ‘bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı’nın altında olmayacak.
 
* Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde olabilecek.
 
* Azami faiz oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca güncellenebilecek. O durumda, güncelleme tarihi ve sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacak.
 
* Bu noktada katılım bankaları açısından, katılım bankacılığı esaslarına göre uygulama olacak.
 
DURUMA GÖRE 4 ÖRNEK
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kur Korumalı Hesap sistemine ilişkin örnek senaryolar yayımladı. Döviz kuru 10 TL, KKH faizi yıllık yüzde 14 ve 100 TL tutarındaki 1 yıllık mevduat için açılacak hesap için 4 örnek senaryonun şu şekilde olacağı belirtildi:
 
1. Örnek: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 9 TL olursa, KKH yararlanıcısı anapara + faiz olarak 114 TL alacak. Bu durumda TCMB tarafından ek bir ödeme yapılmayacak.
 
2. Örnek: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 10 TL olursa, KKH yararlanıcısı anapara + faiz olarak 114 TL alacak. Bu durumda da TCMB tarafından ek bir ödeme yapılmayacak.
 
3. Örnek: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 11 TL olursa, KKH yararlanıcısı anapara + faiz olarak 114 TL alacak. Bu durumda TCMB tarafından ek bir ödeme yapılmayacak.
 
4. Örnek: Hesap kapanış tarihinde döviz kuru 12 TL olursa, KKH yararlanıcısı anapara + faiz + kur farkı olarak 120 TL alacak. Kur farkı dolayısıyla oluşan 6 TL tutarındaki fark, TCMB tarafından bankaya ödenecek.