Romanya ile birlikte çalışma zamanı

İstanbul Ticaret Odası ile Romanya’nın Timis Ticaret ve Sanayi Odası, iki ülkenin ticaretini geliştirmek için mutabakat zaptı imzaladı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Romanya ile hem siyasi hem de ticari ilişkilerde yükselen bir trend yakalandığına dikkat çekerek, “Zaman, birlikte çalışma zamanı. 3 yılda yerleşecek yeni jeoekonomik düzende dost ülkelerle yerimizi sağlamlaştırmamız lazım” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Mayıs 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: BARIŞ CABACI
 
İstanbul Ticaret Odası, ticari diplomasiye ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda, İTO Başkanı Şekib Avdagiç ile Timis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Florica Chirita, Türkiye ve Romanya arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için bir araya geldi. İTO’nun Eminönü Merkez Binası’nda görüşen iki oda başkanı, ticareti artırmak için mutabakat zaptı imzaladı.
 
SEKTÖREL ORTAKLIK
 
Romanya’da üretim yapan şirketlerin AB’ye kota şartı olmadan ticaret yapabildiğini hatırlatan Timis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Florica Chirita, Türk firmaların Romanyalı firmalarla birlikte üçüncü pazarlara açılabileceğini söyledi. Chirita, konuşmasına şöyle devam etti: “Bölgemizde 6 bin 480 şirket var. Bunların sadece 64’ü Türk ortaklı firma. Romanya’daki Türk firma sayısının artması için tekstil, enerji, bilişim, otomotiv ve endüstriyel metal sektörlerinde ortaklık yapılmasını öneriyorum.”
 
İŞ FORUMU TALEBİ
 
Orta ve Doğu Avrupa’nın Polonya’dan sonra en büyük ikinci pazarı olan Romanya’da, sanayileşmenin geliştiğini belirten Başkan Chritai, İTO-Timis İş Forumu düzenlenerek, iki Oda üyelerinin birlikteliğinin artırılabileceğini söyledi. Chritai, “Ayrıca iki ülke arasındaki lojistiğin iyileştirilmesi gerekiyor. Timis’in AB pazarına yakınlığı bölgeyi ticari üs haline getirebilir” diye konuştu.
 
3 YIL SÜRECEK
 
Başkan Avdagiç, Romanya ile hem siyasi hem de ticari ilişkilerde yükselen bir trend yakalandığına dikkat çekerek, “Zaman, birlikte çalışma zamanı” dedi. Avdagiç, konuşmasına şöyle devam etti: “Firmalar, pazarı iyi analiz etmeli, pazarlama stratejisini iyi yapmalı. Ülkeler ancak bu şekilde ticaretini artırabilir. Türkiye, hem lojistik avantajıyla hem de ürün kalitesiyle birlikte yeniden şekillenen tedarik zincirinin önemli bir halkası haline geldi. Yeni dünya düzeninde, her ülke bölgesindeki yakın pazarlarla ticaret gerçekleştiriyor. Jeoekonomik düzenin yerine oturması 3 yıl sürecek gibi gözüküyor. Bu süreçte dost ülkelerle yerimizi sağlamlaştırmamız lazım.”
 
HEDEF 15 MİLYAR DOLAR
 
Romanya, 2020’de 71 milyar dolarlık ihracat, 92 milyar dolarlık ithalat yaptı. Türkiye, o dönemde Romanya’nın dış ticaretinden 7 milyar dolarlık pay aldı. Türkiye ve Romanya arasındaki ticaret hedefi; 2022’de 10 milyar dolar, 2025’te ise 15 milyar dolar olarak belirlendi.