5 bin sanatçıyla bin 500 etkinlik

Geçen yıl 29 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışıyla birlikte başlatılan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, bu sene daha zengin bir içerikle ve yurt sathına yayılan etaplarıyla yeniden organize ediliyor. 28 Mayıs–12 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliğe, 5 binden fazla sanatçı katılacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Mayıs 2022 Pazartesi
AA + -

Pandemi şartlarında başlatılmasına rağmen geçen yıl başarılı bir performans sergileyen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, bu sene zenginleş-tirilmiş içeriği ve genişletilmiş kapsamıyla yeniden hayata geçiriliyor. Geçen yıl 29 Ekim’de Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışıyla birlikte başlatılan festival, bu sene 28 Mayıs-12 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

YENİ ROTALAR

Bakanlık olarak kültür yolu festivallerine çok önem verdiklerini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Çok kolay hazırlanan etkinlikler değil. Önce rotayı oluşturuyorsunuz. Yapıları restore ediyorsunuz. Ayağa kaldırdığınız yapıların içine ruh katıyorsunuz. Şehirlerinizi marka yapmak, turizmde rekabet etmek ve rakibiniz ülkelerden ayrışmak istiyorsanız, arkeolojik değerlerinizle, kültürel özelliklerinizle, gastronomi ve yaşam tarzınızla ancak bunu yapabilirsiniz. Avantajlarınızı ne kadar öne çıkarırsanız o kadar başarırsınız” dedi.  

BAŞKENT İLE AYNI ANDA

Bakan Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni bu yıl Başkent Kültür Yolu Festivali ile aynı anda gerçekleştireceklerini söyleyerek, şu bilgiyi verdi: “Bir kültür rotası da Ankara’da oluşturduk. Geçen seneyle kıyaslanmayacak kadar kapasiteleri artırdık. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ne, geçen yıl yaklaşık 2 bin 800 civarında sanatçı katılmıştı. Şu anda 5 binden fazla sanatçının katılımı ile bin 500’den fazla etkinlik gerçekleştirilecek. Başkent Kültür Yolu da bu sene ilk kez 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Orada da 300’den fazla etkinlik, yine bin 500’den fazla sanatçı olacak.”

Geçen yıl Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde 7.8 milyon ziyaretçi ağırlandığını aktaran Ersoy, “Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu Festivallerinin yanı sıra İzmir, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da da kültür festivallerimiz sanatseverlerle buluşacak” dedi.

GO TÜRKİYE İLE DÜNYAYA TANITIM

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulduğu 2019’dan bu yana yoğun tanıtım yaptığına işaret eden Bakan Ersoy, “Alanında dünyanın en başarılı dijital platformlarından biri olan Go Türkiye portalımız üzerinden de kültür ve turizm sahasında sahip olduğumuz her özgünlüğü ve değeri anlattık. Go Türkiye platformunun, 2022’nin ilk 4.5 ayında toplam tekil ziyaretçi sayısı 62 milyon oldu. Son 1 aydaki tekil ziyaretçi sayısı ise 5.6 milyona ulaştı. 2021 yılında 62 ülkeden, 980’i basın mensubu, 480’i influencer olmak üzere 4 bine yakın kişiyi ülkemizde ağırladık. 2022’de çok hızlı ve etkin başladık. Bu yılın ilk 4 ayında 22 şehirde yapılan toplam 101 etkinlikte, yurt dışından getirdiğimiz 292’si basın mensubu, 71’i influencer olmak üzere 42 ülkeden toplam 883 kişiyi ağırladık. Bunların arasında tur operatörleri de bulunuyor. Bu ağırlamalar sonucu influencer erişimi 140 milyon olurken, basında çıkan haberlerin erişimi ise ilk 3 ayda 9.9 milyara ulaştı” diye konuştu.

SİRKECİ HATTINA NOSTALJİK TREN

Bakan Ersoy, Yenikapı’da da nostaljik bir proje üzerine çalıştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Sirkeci hattından Yenikapı’ya giden eski hat duruyor. Orayı nostaljik tren şeklinde bağlayıp, Yenikapı’yı da üst geçit olarak istasyona bağlayacağız. Aslında turistlerin sadece otobüslerle değil, trenle de Sirkeci, Eminönü hattına indirilmesi kolay bir şekilde sağlanabilir. Birçok alternatifi olan bir proje.”

ETKİNLİKLER BU ADRESTE

Sanattan edebiyata yüzlerce etkinlik bilgisi, www.beyoglukulturyolu.com adresinde… Bakanlık yönetimindeki sitede etkinlik bilgileri sürekli güncelleniyor.