137 yıldır ticaretin sesi

Osmanlı’nın ve Türkiye’nin ilk yerli ekonomi gazetesi İstanbul Ticaret, tam 137 yıl önce 5 Ocak 1885’te yayın hayatına başladı. İngiliz Financial Times 3 yıl, ABD’li Wall Street Journal 4 yıl, Alman Bild gazetesi ise 67 yıl sonra piyasaya çıktı. Edison, ampulü icat edeli daha 6 yıl olmuştu. Ford’un ilk seri üretim otomobili Model T ise İstanbul Ticaret’ten 23 yıl sonra yollara çıktı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2022 Salı
AA + -

Tarih, 5 Ocak 1885… Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yerli ekonomi gazetesi Dersaaadet Ticaret Gazetesi, ekonomi basınında 137 yıla ulaşan yolculuğuna başladı.

OSMANLICA VE FRANSIZCA

Osmanlı’nın ilk yerli Odası olarak 1882 yılında kurulan Dersaadet Ticaret Odası’nın, ‘ticaret işlerine dair gazeteler neşretmek’ hedefiyle gazetenin ilk nüshası bu tarihte yayınlandı ve 5 kuruştan satıldı. Yayın periyodu, 15 günde bir Osmanlıca ve ‘Le Journal de la Chambre de Commerce de Constantinople’ adıyla Fransızca oldu. Pazartesi günleri, fiyat listelerinin bulunduğu geniş içerikli bir ilave veriyordu. Fransızca olarak basılan nüshada ise ekonomik tablolar yer alıyordu.

KÜRESEL YAYINCILIK

Dersaaadet Ticaret, boyut değişiklikleri ve kısa süreli aralardan sonra 1958 yılında ‘İstanbul Ticaret’ adıyla İstanbullu tüccarın sesi olmayı sürdürdü. Gazetenin 1958’deki ilk sayısı, ‘Bütçe müzakereleri başladı’ manşetiyle çıktı.

64 yıldır da kesintisiz olarak ekonominin kalbinden sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye ve dünyaya uzanıyor. İstanbul Ticaret, İstanbul Ticaret Odası’nın 140 yıllık başarı öyküsünü, küresel nitelikteki yayıncılığıyla taçlandırmaya devam ediyor. Gazete, iPhone, iPad ve Android uygulamalarından da takip edilebiliyor. Tirajı da 90 bine yaklaştı.

MANŞETLERLE GÜNDEM

İstanbul Ticaret, 67 yıllık basın yolcuğunda, Türkiye’nin kalkınma hamlesinde, demokrasiye ve serbest piyasa ekonomisine geçişinde, iş dünyasının penceresinden en yakın tanığıydı. İşte 67 yılın kilometre taşları…

DERSAADET’TE ZAMANI YANSITAN HABERLER

UNUTULMAZ ZİYARETÇİLER

Türkiye’nin 1950’lerde başladığı kalkınma hamlesinden, 1980’lerde serbest piyasa düzenine geçişine önderlik eden bütün siyasi liderlerin hatıralarında, ekonomi için İTO ile attıkları adımlar var. Adnan Menderes, 1960’da İstanbul Ticaret Odası’na yaptığı ziyarette, Türk ekonomisinin gelişmesinde özel sektöre düşen vazifeleri dile getirdi. Turgut Özal, İTO okulunu açtı. Süleyman Demirel, Oda’da düzenlenen turizm paneline katıldı. Bülent Ecevit, Meclis toplantısına konuk oldu.

Türkiye’ye, ekonomiye yön verenlerin ziyaretlerinden İTO’nun 140 yıllık albümüne yansıyan unutulmaz fotoğrafları…

ADNAN MENDERES İTO’DA

Başbakan Adnan Menderes, 1960’da 4. Vakıf Han’da faaliyet gösteren İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Başbakan Menderes konuşmasında, Türk sanayisinin daha iyi mallar üretip, ihraç etmesi gerektiğini, ülkenin sıcaktan kavrulan bir toprak gibi yatırımlara muhtaç olduğunu vurguladı.

ECEVİT MECLİS’İN KONUĞU

1960’larda dönemin Çalışma Bakanı Bülent Ecevit, İstanbul Ticaret Odası’nın konuğu olarak Meclis toplantısını izledi.

ÖZAL, İTO OKULUNU AÇTI

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 1990’da Bayrampaşa İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış törenine teşrif etti.

DEMİREL TURİZM PANELİNDE

Başbakan Süleyman Demirel, 21 Ocak 1992 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Turizme Bakış’ konulu panele katılarak, Türkiye’nin turizmdeki potansiyelini anlattı.

İNÖNÜ VE YILMAZ İTO’DA

İTO’daki ‘Başarılı Vergi Mükellefleri’ ödül törenine liderlerden Erdal İnönü ile Mesut Yılmaz da katıldı.

ÇİLLER MECLİS’TE

Tansu Çiller, başbakanlığı döneminde Oda’nın aylık Meclis Toplantısı’nda kürsüye çıktı. Çiller, Türkiye ekonomisi hakkında Meclis Üyelerine bilgi verdi.