Sanal cerrahiden milyar dolar çıktı

Pandemi döneminde sağlık sektöründe hızlı bir büyüme yakalayan teknoloji şirketleri, yeni unicorn hikayeleri yazıyor. Bu şirketlerden biri de sanal cerrahi operasyonlara odaklanan Proximie oldu. Londra merkezli şirket, 2016 yılında kurulmasına rağmen kısa sürede aldığı yatırımlarla unicorn olmayı başardı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2022 Salı
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Son yıllarda sağlık sektörüne yapılan yatırımlar öne çıkarken, bu alanda milyar dolarlık hikayelerin de sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle pandemi döneminde sağlık sektöründe hızlı bir büyüme yakalayan teknoloji şirketleri, yeni unicorn hikayeleri yazıyor. Bu şirketlerden biri de Londra merkezli Proximie oldu. 2016 yılında kurulan ve bugüne kadar 150 milyon dolara yakın yatırım alarak alanında ilk unicorn olan şirket, sanal cerrahi operasyonlara odaklanıyor. Şirketin asıl hedefi ise dünyadaki tüm ameliyathaneleri ve labarotuvarları birleştirerek dev bir veri merkezi oluşturmak ve cerrahların işini kolaylaştırmak.

UZAKTAN AMELİYAT YÖNETİMİ

Pandemi sonrası sağlık sektöründe büyük değişimler yaşanırken, özellikle cerrahi alanda robotik çalışmalar hız kazandı. Ancak öyle bir girişim var ki, tüm bu süreçlerde başı çekiyor. Dr. Nadine Hachach-Haram tarafından 2016 yılında Londra’da kurulan Proximie, cerrahların ameliyatlara sanal olarak katılmasına ve bu sürecin uzaktan yönetilmesine yardım ediyor. Uygulama, özellikle pandemi döneminde doktorların seyahat edemediği günlerde çok büyük rağbet görmüş ve ilk yatırımlarını da bu şekilde almıştı.

DOĞRU BİLGİ ANALİZİ

Londra merkezli şirketi ilk kurduğu günlerde birçok kişiden olumsuz yanıt aldığını hatırlatan Dr. Nadine Hachach-Haram, şunları söyledi: “Pandemi bu bakış açısını değiştirdi. Sanal gerçeklik platformu olarak kurduğumuz sistem, cerrahların ameliyatlara sanal olarak katılmasını sağlıyor. Bu sürecin uzaktan yönetilmesine yardım ederken, uzaktan yönetilen ameliyatlarda elde edilen veriler kaydediliyor. Toplanan veriler, bir sonraki ameliyatlar için başka cerrahlarla paylaşılıyor. Şirketin amacı da zaten bu. Tüm dünyada ameliyatları ve laboratuvarları birbirine bağlayarak daha doğru bilgi analizi sağlamak. Bu, ilk başlarda pek de mümkün görünmüyordu. Ancak son dönemlerde aldığımız geri dönüşler bunun çok önemli bir veriye dönüştüğünü bizlere gösterdi.”

TOPLAM YATIRIM 118 MİLYON DOLAR

Pandemi sonrası yatırımcıların da dikkatini çeken Proximie, aldığı yatırımlarla büyümesini sürdürüyor. Sanal cerrahi uygulamalarına odaklanan şirket, son olarak geçtiğimiz günlerde 80 milyon dolar yatırım aldı. C Serisi yatırım turu, Advent Life Sciences tarafından yönetildi. Katılımcılar arasında Emerson Collective, SoftBank Vision Fund 2, British Patient Capital, Mubadala Investment Company ve Minderoo Foundation, F-Prime Capital, Eight Roads, Questa Capital, Global Ventures ve Maverick Ventures vardı. 2016’da kurulan şirketin toplam yatırım miktarı 118 milyon dolara çıktı. Bu yatırımla adını unicornlar arasına yazdırmayı başaran şirket şimdi yeni yatırımlara odaklandı. Şirket sözcüleri, buradan gelen desteği Ar-Ge süreçlerini geliştirmek ve insan kaynağını artırmak için kullanacaklarını açıkladı.