MİLSAR’ın gözünden hiçbir şey kaçmıyor

İHA-MİLDAR projesi kapsamında geliştirilen Sentetik Açıklıklı Radar MİLSAR, ANKA’dan sonra AKSUNGUR’a da başarıyla entegre edildi. Ağırlığı ve hacmi çok düşük olan bu radarlar, 27 km mesafeden görüntü alarak, İHA’ların gücünü artırıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2022 Salı
AA + -

Hacim ve ağırlık olarak düşük, muharebe etkinliği yüksek milimetre dalga bandında çalışan radarlar (MİLDAR), hava araçlarının gözü kulağı olmaya başladı. İHA-MİLDAR projesi kapsamında geliştirilen Sentetik Açıklıklı Radar MİLSAR, AKSUNGUR İHA’ya da başarıyla entegre edildi. Bu radarın takıldığı araçlar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılmaya başlandı. Böylece MİLSAR entegreli İnsansız Hava Araçları (İHA), Mavi Vatan’ın korunmasında rol alıyor.

ÇOKLU TAKİP

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR, daha önce ANKA İHA’ya entegre edilerek göreve başlamıştı. MİLSAR yüksek çözünürlüklü SAR kabiliyeti, çoklu hedef takip yeteneği, düşük ağırlığı ve hızlı platform entegrasyonu özellikleriyle güvenlik güçlerinin keşif ve gözetleme faaliyetlerindeki etkinliğini artırıyor.

HAREKETLİ HEDEF

MİLSAR, potansiyel hedeflerin tespit ve takibinde kullanılan ‘Hareketli Yer Hedef Tespiti (GMTI)’ ve her hava durumunda yüksek çözünürlüklü radar görüntüsü, hedef sınıflandırma ve arazi topografyası üretmek için kullanılan ‘Sentetik Açıklıklı Radar (SAR)’ modlarına sahip. Bu radarlar, ‘slew to cue’ özelliğiyle EO/IR görüntüleme sistemiyle birlikte de kullanılabiliyor.

Bu şekilde operasyon verimliliği ve İHA’ların gözetleme ve taarruz kabiliyeti artıyor. Ayrıca bu özellik, denizde sürüklenen mayınların tespitinde de kullanılabiliyor.
Sistem; kötü hava koşullarında, düşük hızda hareket eden küçük boyutlu veya hızlı hareket eden hedeflerin tespit ve takibini başarıyla yapabiliyor. SAR özellikleri, gece ve gündüz düşük görüş şartlarında bulut-üstü gözetlemeyi, yüksek çözünürlük ve uzun menzil görüntüleme sağlayan Stripmap ile Spotlight alt modlarını da destekliyor.

3 BOYUTLU TARAMA

Ayrıca Interferometrik SAR tekniği ile bir bölge üzerinden birden fazla geçiş yapılarak ya da birden fazla farklı konumlandırılmış cihaz ile ölçüm yapılarak 3 boyutlu görüntüleme yapmak da mümkün. Geçen yıl İHA platformu üzerinde mühendislik uçuş testleri tamamlanan MİLSAR’ın, 30 kg’ın altında ağırlığı, uzun menzillerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme kapasitesi özellikleri ile yerli İHA platformlarında yaygınlaşması bekleniyor.

KÜÇÜK VE GÜÇLÜ

MİLSAR, kötü hava koşullarında bile maksimum 27 km menzilden, 3mx3m, 1mx1m ve metre altı 30cmx30cm çözünürlükte radar görüntüsü alabiliyor. 30 kg ağırlığındaki MiLSAR’ın çapı 37 cm, yüksekliği ise 44.5 cm. Radar, bu ölçülerle İHA’lar için oldukça uygun boyut ve ağırlığa sahip.

MİLSAR’IN ÖZELLİKLERİ

  • Çok modlu hava radarı
  • Kompakt ve hafif
  • Tüm hava koşullarında gözetleme
  • Kara ve deniz sınırlarının korunması
  • Geniş alan gözetleme
  • Seçilebilir çözünürlük
  • Yüksek çözünürlüklü radar görüntüleme
  • Yüksek hassasiyette tek darbe takip