Nowin teknoloji ile erken doğan bebeklere erkenden tedavi

BTM girişimlerinden Nowin Teknoloji, erken doğan bebeklerin oral fonksiyonların-daki sorunları erkenden teşhis ederek, hastaya gereken en uygun tedavi yöntemini belirliyor ve uyguluyor. 2018 yılından bu yana girişimini geliştirmeye devam eden Nowin Teknoloji kurucusu Dayan Ofoghata, hikayesini İstanbul Ticaret’e anlattı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Temmuz 2022 Pazartesi
AA + -

SEZEN SAVAŞAN
 
Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinden Nowin Teknoloji, sağlıkta özel bir alana yönelik geliştirdiği teknolojiyle dikkatleri çekiyor. Dayan Ofoghata tarafından kurulan girişim, erken doğan bebeklerin oral fonksiyonlarındaki problemleri erken teşhis ederek, hastaya gereken en iyi tedavi yöntemini uyguluyor. Her yıl erken doğan bebeklerin sayısında artış olması ve bu bebeklerin oral fonksiyon testlerinin eski yöntemlerle yapılıyor olması, Nowin Teknoloji kurucusu Dayan Ofoghata’yı harekete geçirmiş. Kurduğu girişim ekibiyle birlikte bu problemlere yönelik cihaz ve ürünler geliştirerek hastalara gereken tedavilerin uygulanmasını sağlayan Ofoghata, hastaların kaybettikleri para ve zamanın önüne geçmek için çalışmalarına devam ediyor.
 
MALİYET YARIYA DÜŞÜYOR
 
Hastaların mevcut yöntemlerle iyileşme sürecinin belirsiz olması sebebiyle yapılan harcamalardan tasarruf edilerek, Nowin Teknoloji ürünleriyle tedavi süreci maliyeti yarı yarıya iniyor. Ofoghata, Nowin Teknoloji sürecini şöyle anlattı: “Erken doğan bebeklerin testleri eski yöntemlerle yapıldığı için hastanın iyileşip iyileşmediği kesin olarak bilinmiyor ve hasta ailesine teslim edildiğinde hiçbir dil ve konuşma terapistlerinin bu hastalardan haberi olmuyor. Biz ise bütün erken doğan bebeklere Nomafed cihazımız ile teşhislerini koyarak hastanın kaydı ve verilerini veri portalımıza işliyoruz. Hasta iyileşmediği takdirde dil ve konuşma terapistleri hastanın verilerini portaldan alarak, Nowin Teknoloji’nin üretmiş olduğu diğer tedavi ürünleri ile tedaviyi başlatıyor.”
 
Nomafed cihazına entegre edilen hasta kaydı ve verilerine akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla kolayca ulaşılabiliyor. Yüzde 50 daha uygun fiyatlı olması sebebiyle rakiplerinden ayrışan girişim, aynı zamanda blockchain teknolojisine de uyumlu çalışıyor.
 
GELİŞTİRMEYE DEVAM
 
Üç kişilik ekibi ile ürünlerini hastane, rehabilitasyon merkezleri ve terapi materyal toptancılarına sunan girişim, 2018’den bu yana satışlarını katlayarak artırdı ve şu anda 250 adet aktif müşteriye ulaştı. Elde ettikleri bu başarıların yanı sıra girişimlerini BTM Ön Kuluçka programında geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Ofoghata, BTM’nin gelişimlerine büyük katkısı olduğunu söyledi ve ekledi: “BTM’den aldığımız eğitimler ve birebir danışmanlıklar sayesinde kendimizi işimizde ve yasal süreçler konusunda geliştirdik. BTM’nin Sahne XL etkinliği sayesinde de girişimimizi ekosistemde duyurma ve tanıtma fırsatı elde ettik.
Ayrıca mentorluk hizmeti aldığımız kişiler de bize çok yardımcı oldu.”
 
Nowin Teknoloji kurucusu Dayan Ofoghata, müşterilerden olumlu dönüşler aldıklarını, teşhislerin sayısal veriye dönüşmesinden memnun olduklarını ve girişimin isim, tasarım haklarını ve patentini alarak koruma altına alacaklarını belirtti. Bugüne kadar şirketi kendi imkanlarıyla finanse ettiklerini söyleyen Ofoghata, “Üretimi tamamen Türkiye’ye taşımak ve dünya genelinde akredite olmak için yatırım arayışına başladık” dedi.
 
ERKENCİ 15 MİLYON BEBEKTEN YÜZDE 75’İ PROBLEM YAŞIYOR
 
“Dünyada maalesef her yıl 15 milyon bebek gözünü erkenden açıyor ve bunların en azından yüzde 75’i ileride çok büyük problemler yaşıyor” diyen Nowin Teknoloji kurucusu Dayan Ofoghata, yeni hedefleri konusunda şunları kaydetti: “Ürünlerimiz oral fonksiyonların ölçümünü yapan, taşınabilen cihazlar. Ayrıca hastanın tedavisinde kullanılan ürünlerimiz var. Rakiplerimizden en büyük farkımız, hastalığın teşhisinden tedavisi bitene kadar bütün süreçlerinde yanında olmamız, ayrıca uygun fiyatlı olmamız. Hedefimiz, yeni ürünler geliştirmek, satışlarımızı en az 10 kat artırmak ve yeni pazarlara giriş yapabilmek.”
 
ÇÖZÜM ÇOK BASİT: ERKEN DOĞAN HER BEBEĞE TEST!
 
Yüksek fiyatlara satılan medikal ürünlerin kullanışlı ve uygun fiyatlı modellerini geliştirdiklerini vurgulayan Dayan Ofoghata, şöyle devam etti: “Aslında problem şu: Bütün erken doğan bebeklerin oral fonksiyonları gelişmediği için şu anda eski yöntemlerle test ediliyor. Fakat bu testlerin kesinliği yok ve hasta aileye teslim edildiğinde herhangi bir şekilde hiçbir uzmanın hastadan haberi olmuyor. Hasta büyüdükçe problemler yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve yaşı ilerlediği için hastanın tekrar sosyal yaşama kazandırılması ve tedavi edilmesi güçleşiyor. Çözüm gerçekten çok basit: Bütün erken doğan bebeklere istisnasız test yapmak, geç farkına varılan hastaların hemen testleri yapılarak tedaviyi başlatmak, ayrıca uzman ile hasta arasında köprü kurmak.”