Enerjide bağımsızlık için 34 yeni santral devrede

Enerjide dışarıya bağımlılığı azaltmak için bütün imkanlarını seferber eden Türkiye, yerli kömürün yanı sıra hidroelektrik kapasitesini de artırıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

Enerjide dışarıya bağımlılığı azaltmak için bütün imkanlarını seferber eden Türkiye, yerli kömürün yanı sıra hidroelektrik kapasitesini de artırıyor.

Türkiye’nin, toplam kurulu gücünün üçte birini oluşturan hidroelektrik için 34 yeni santral devreye girdi. Böylece hidroelektrik üretim kapasitesi 110 milyar kilovatsaate ulaştı.

Geçen hafta, kamu özel sektör işbirliğiyle 20 ilde toplam 34 hidroelektrik santrali faaliyete geçti.

653 kilovatsaat kurulu güçteki bu santraller, yıllık 2.3 milyar kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahip. Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan 34 santral, Türkiye’ye yıllık 2.7 milyar lira ekonomik fayda sağlayacak. Santraller kendilerini 6 yılda amorti edecek.

TOPLAM 930 BARAJ

34 santralle birlikte son 20 yılda devreye alınan hidroelektrik santrali sayısı 605 oldu. Eskilerle toplam hidroelektrik santrali sayısı 730 oldu. Sulama için kullanılanlar da hesaba katıldığında toplam baraj sayısı ise 930’a ulaştı.

Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesine yıllık 1.9 milyar kilovatsaate yakın katkı sağlayacak en yüksek barajı Yusufeli de tamamlanma aşamasına geldi.

SİLVAN PROJESİ

GAP’ın en büyük adımlarından biri olan Silvan Projesi de yakında tamamlanacak. 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan projedeki ana yapı olan Silvan Barajı, Atatürk Barajı’ndan sonraki 2’nci büyük olacak. Baraj yakında su tutmaya ve enerji üretmeye başlayacak. Silvan Barajı’ndaki suları şebekeye aktarması planlanan Babakaya Tüneli’nin ilk tüpünde, bu yıl sonunda ışık görülecek. 2.3 milyon dekar araziyi sulayacak Silvan Projesi, 305 bin istihdam oluşturacak.