BTM’ye rekor başvuru

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM), mayıs ve haziran ayında çıktığı üç çağrıya toplam 2 bin 326 kişi müracaat etti. Başvurular, Yatırımcı Hızlandırma ve Mucit Geliştirme programları ile genel çağrılar için yapıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası tarafından yenilikçi iş fikirlerini desteklemek amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), mayıs ve haziran ayında başlattığı çağrı döneminde rekor sayıda başvuru aldı. Yatırımcı Hızlandırma Programı, Mucit Girişimci Programı ile BTM Kamp, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka’dan oluşan genel çağrı dönemine 2 bin 326 başvuru oldu.

YATIRIMCI HIZLANDIRMA PROGRAMI

2017 yılında kurulan BTM, girişimcilik ekosistemine farklı bir bakış açısı getirerek çok önemli katkılar sunarken, 2021 yılı itibariyle sadece girişimciyi değil, yatırımcıları da desteklemeye karar verdi. Nitekim BTM’nin çıktığı çağrılardan ilki, BTM’nin yatırımcılar için geliştirdiği ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) destekli Yatırımcı Hızlandırma Programı oldu. Bu program için 24 Mayıs’ta başvuruları almaya başlayan BTM, 20 Haziran’da çağrıyı sonlandırdı. Bu çağrıya 159 yatırımcı talep gösterdi. Böylece BTM’nin ikinci kez çıktığı Yatırımcı Hızlandırma Programı çağrısına toplam 571 başvuru oldu.

MUCİT GİRİŞİMCİ PROGRAMI

BTM’nin ikinci çağrısı da yine İSTKA destekli Mucit Girişimci Programı’ydı. 7 Haziran’da başlayan ve 18 Temmuz’da sonlanan programa, 157 mucit girişimci ilgi gösterdi.

KAMP VE KULUÇKA PROGRAMLARI

BTM’nin 10 Haziran’da çıktığı ve 25 Temmuz’a kadar başvuruların gerçekleştiği; BTM Kamp, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka’dan oluşan genel çağrısı için de 2 bin 10 girişimci başvuruda bulundu. Yenilikçi bir iş fikrine sahip olan, girişimci olmak ve ekosistem içerisinde yer almak isteyen girişimci adayları BTM Kamp’a, yenilikçi bir iş fikri olup, bununla ilgili ürün veya ürün çıktılarına (yazılım, web sitesi vb.) sahip girişimciler Ön Kuluçka programına katılıyor. Kuluçka programında ise şirketleşmiş ve satış yapmış girişimciler bulunuyor. Yatırım almış, ikinci veya üçüncü tur yatırım arayışında olan girişimciler de Post-Kuluçka programında yer alıyor.

BTM’nin çıktığı çağrılar ve tüm yenilikleri şu adreslerden takip edilebilir:

https://www.facebook.com/btm istanbul
https://twitter.com/btmistanbul
https://www.instagram.com/btmistanbul 

BTM’NİN EKOSİSTEME KATKISI HIZ KESMEYECEK

Çağrı döneminde gelen başvuruları değerlendiren BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, “Yılın ilk çağrı döneminde kendimize ait rekorları geliştirmek için de çalıştığımızı ifade etmiştim. Bu çağrı dönemimizde gelen rakamlar kendi rekorlarımızı kırdığımızı ve kırmaya devam ettiğimizi gösteriyor. 2022 yılını, hedeflerimizin çok üzerinde kapatacağımızı görüyoruz. Nitekim bugün ulaştığımız rakamlar ve girişimci ile yatırımcıyı bir araya getirdiğimiz Sahne XL etkinliğimize katılımın yoğun olması, BTM’nin, Türkiye’nin en büyük ekosistemlerinden biri haline geldiğinin de kanıtı. Kuşkusuz, bu gelişmede İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve BTM Yönetim Kurulu Başkanımız Şekib Avdagiç’in ortaya koyduğu vizyonun çok büyük katkısı var. BTM’nin de girişimcilik ekosistemine sunacağı katkılar hız kesmeden sürecek” dedi.

773 GİRİŞİM VAR

Her program için ayrı bir eğitim takvimi hazırlanan BTM’de girişimciler 7/24 ofis imkanı, eğitim, danışmanlık, mentorluk, yatırımcı eşleştirmeleri, girişimcilerine özel online eğitimler, BTM iletişim ağı, kurumsal paydaşlarla görüşme gibi birçok farklı hizmetten ücretsiz olarak faydalanabiliyor. BTM’ye kuruluşundan bu yana 15 bin girişimci başvurdu.

Bu zamana kadar 6 bin girişimci ve 3 bin girişime destek veren BTM’de şu an bin 11 girişimci ve 773 girişim bulunuyor. BTM girişimleri, bugüne kadar 1 milyar 605 milyon lira değerleme ile yatırım aldı. Girişimlerin aldığı yatırım tutarı ise 169 TL milyon 731 bin 500 liraya ulaştı.