‘Girişime yatırım yapmak emek, zaman ve sabır işi’

BTM’nin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle hayata geçirdiği ve girişimcilik ekosistemine nitelikli yatırımcı kazandırmayı amaçlayan programı ‘Yatırımcı Hızlandırma Platformu’na katılan melek yatırımcı adayı ve danışman Merve Bahar, startup yatırımlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

TUĞÇE ÖZKUŞ
 
Türkiye’de genç nüfusun fazla olması ve teknolojiye kolay adaptasyon sayesinde girişimcilik için elverişli bir ortam olduğunu söyleyen melek yatırımcı adayı ve danışman Merve Bahar, özellikle son yıllarda startuplara yapılan yatırımlardaki artış oranına dikkati çekti. Başarılı girişimlerin ses getirmesiyle birlikte geleneksel sektörlere olan bakış açısının daha geri planda kaldığını anlatan Bahar, üniversiteden yeni mezun gençlerin teknolojiyle iç içe olmasının da girişimci sayısının artışına katkı sağladığını ifade etti.
 
TÜRKİYE’DEKİ RAKAMLAR HEYECAN VERİCİ
 
2022 yılının son çeyrek rakamlarına bakıldığında, Türkiye’de startuplara yapılan yatırımların artış hızının dünyadaki yatırım oranlarının artış hızından daha yüksek olduğunu belirten Bahar, konuyla igili şunları söyledi: “Son çeyrek rakamlarını incelediğimizde, küresel girişim sermayesi (VC) yatırımları, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 7 artışla 160 milyar dolara ulaşırken, geçen yılın son çeyreğine göre Rusya-Ukrayna savaşı, globaldeki resesyon sebebiyle de yüzde 13 azaldı. Küresel VC yatırımları için durum bu şekilde olsa da Türkiye’nin girişim ekosistemi 2022’nin ilk çeyreğinde rekor bir işlem hacmine ulaşarak üstün bir performans gösterdi. Satın alma işlemleri de dahil edildiğinde 2022 yılının ilk çeyreğinde 1.4 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. Bizde yatırımlar hızla ivmelenmeleye devam ediyor. Bu bağlamda Türkiye’den çıkan unicorn ve decacorn’ların da etkisi büyük. Bu gelişmeler ekosistemde hem girişimciler hem de yatırımcılar için büyük heyecan yaratmış durumda.”
 
Türkiye’de daha çok fintech, SaaS, lojistik ve teslimat sektörlerinin öne çıktığını ifade eden Bahar, oyun sektörünün de pandemiyle birlikte 2019 yılından beri yükselişte olduğunu kaydetti. Yapılan yatırımlara bakıldığında, 10 yatırımdan 3’ünün oyun sektörüne yapıldığını söyleyen Bahar, oyun girişimlerinin hem yatırımcılar hem de girişimciler için cazip bir alan olduğunu vurguladı. Erken aşama girişimlerde yeni medya teknolojileri ve pazarlama teknolojilerine ilgi duyduğunu belirten Merve Bahar, oyun çatısı altında NFT, blockchain ve metaverse konularının ilgi çekici olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra dünyaya katkı sağlayan tüm sürdürülebilir girişimcilerin radarında olduğunun altını çizen Bahar, pandemiden sonra tarım sektöründe IoT ve dijital sağlıkla ilgili girişimleri takip ettiklerini sözlerine ekledi.
 
YATIRIM AŞAMASINDA EKİP ÖNEMLİ
 
Yatırım aşamasında birçok önemli husus olduğunu dile getiren Bahar, özellikle erken aşama girişimlerde ekibin önemine değindi. Bahar, ekibin o girişim için ne kadar zaman harcadığı, sahip olduğu bilgi birikiminin yanı sıra ürün-pazar uyumu, pazarın büyüklüğü ve globaldeki rakiplerin analizi gibi kriterleri göz önünde bulundurduğunu söyledi. Tüm bunların yanı sıra, girişimin aldığı bildirimleri doğru değerlendirebilmenin önemli olduğunu vurgulayan Bahar, şunları söyledi: “Birçok girişimci yalnızca ürüne odaklanıp, finans, pazarlama ve iş geliştirme gibi önemli kısımları atlayabiliyor. Bu noktada aldıkları geri bildirimleri doğru analiz ederek, ürüne aktarmaları son derece önem taşıyor. Startup ekosisteminde her zaman yenilikçi ve inovatif fikirler geliştirilmeye devam edecek. Gerek devlet desteğiyle, gerekse özel fonlarla tohum aşamasındaki fikirlerin filizlendirilmesi önemli. İnanıyorum ki, girişimlerin desteklenmesi, yatırımcı açısından her zaman cazip olan ülkemizin, global yarışta daha da öne çıkmasına imkan sağlayacak. Fakat bunun geleneksel sektörlere yatırım yapmaktan çok farklı olduğunu, emek ve sabır işi olduğunu atlamamakta fayda var. Özelllikle teknoloji yatırımları emek, zaman ve sabır işi.”
 
YATIRIMCI HIZLANDIRMA PLATFORMU BAŞVURULARI BAŞLIYOR!
 
İş insanlarının, kurumsal dünyanın liderlerinin ve geleneksel ekonominin temsilcilerinin bilgi, deneyim ve sermaye birikimini girişimcilik ekosistemine getirmesi ve onların da startup ekosistemine ve yeni ekonomiye dair derinlemesine bilgi edinmesi amacıyla başlatılan Yatırımcı Hızlandırma Platformu Programı’nın üçüncü dönemi başlıyor. 6 Eylül’de başvuruları açılacak olan programa şu adresten başvurabilirsiniz:
https://btm.istanbul/programlar/yatirimci
Son başvuru tarihi: 9 Ekim 2022­­
 
GİRİŞİMCİLİK KALABALIKTA YALNIZ YÜRÜMEK GİBİ
 
Girişim yolculuğunun kalabalık bir yolda yalnız yürümek olduğunu belirten Merve Bahar, girişimcilere ilk olarak “7/24 zaman ve mekandan bağımsız çalışmaya hazır mısın” sorusunu sorduğunu söyledi. Bu yolda her zaman başarı kadar başarısızlığın da olduğunu vurgulayan Bahar, girişimcilerin hiçbir zaman motivasyonlarını kaybetmemeleri gerektiğini söyledi. Bahar, “Bu yolda kalabalık olup, yalnız yürüyecekler. Girişimcilik, risk alabilmek ve zorlukla karşılaşmak demek. Mücadele ederken o mekanizmayı nasıl kurduğunuz, etrafınızla oluşturduğunuz ilişki örgüsü çok önemli” dedi.
 
BTM ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENDİ
 
BTM gibi merkezlerin önemli bir görev üstlendiğine dikkati çeken Merve Bahar, girişimcilerin zaman zaman fikirlerine çok bağlı kalabildiklerini, bu nedenle bu tür merkezlerde birçok alanda gözlerden kaçırdıkları konularda mentorlar eşliğinde, kendilerini geliştirebildiklerini söyledi. Girişimcilere BTM gibi destek mekanizmalarını önemsemelerini tavsiye eden Merve Bahar, “BTM’nin erken aşama ve yatırımcı adayları için sunduğu programlar çok değerli. Yatırım yapacakları ve işbirliği geliştirecekleri girişimlerle köprü olduğu için BTM’ye teşekkür ediyoruz” diyerek, sözlerini sonlandırdı.