Yılların tecrübesi BTM ile ‘filizleniyor’

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Yatırımcı Hızlandırma Platformu, startup firmalara yatırımcı kazandırmaya devam ediyor. Şu ana kadar onlarca startup firmayı yatırımcı ile buluşturan platformun mezunlarından Feriha Esin, “Yıllara varan üst düzey yöneticilik tecrübeme rağmen startup kavramını BTM ile tamamen anlayabildim” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: SEZEN SAVAŞAN

Fikirleri yatırıma dönüştüren Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), yatırımcı olmak isteyen, ancak nereden başlayacağına karar veremeyenlere rehber olmaya devam ediyor. Yatırımcı Hızlandırma Platformu, verdiği eğitimlerle yatırımcı adaylarına yöntem gösteriyor ve onları cesaretlendiriyor. Platform, aynı zamanda fikri olup kaynağa ulaşma engeli ile karşılaşan startuplarla yatırımcıyı da bir araya getiriyor. Yatırımcı Hızlandırma Platformu birinci dönem eğitimlerine dahil olan ve startup yatırımcılığı rehberliği alan Yönetim Danışmanı ve yatırımcı adayı Feriha Esin, “Bu platform bir startupa yatırım yapma fikrimi olgunlaştırdı” dedi. Türkiye’nin doğuştan girişimci ruhlu olduğunu ve ekosistemin biraz daha destekle çok daha fazla büyüyebileceğini söyleyen Esin, eğitim sonrası deneyimlerini anlattı.

YENİ BİR PENCERE

“Arkadaşımın tavsiyesi üzerine BTM ile tanıştım ve danışman kadrosunda yer almaya başladım. Startup yatırımcılığı konusunda çok uzun zamandır hevesli ve istekliydim. Fakat iş yoğunluğu dolayısıyla bu konuya çok zaman ayırıp konsantre olamamıştım. BTM bünyesinde başlayan Yatırımcı Hızlandırma Platformu’nun birinci dönem eğitimlerine memnuniyetle dahil oldum ve 3 aylık yoğun programı tamamladım. Kafamda startup yatırımcılığı konusunda birtakım soru işaretleri vardı. Yatırımcı Hızlandırma Platformu eğitimleri bu soru işaretlerini yok etti. Bu konu benim için gerçekten çok netleşti ve önümde yeni bir pencere açıldı diyebilirim.”

YATIRIMLARIM OLACAK

“Daha önce yatırım yapmamıştım. Bugüne kadar kendimi hazır hissetmiyordum. Çünkü bir iş yapacaksam o konuyu gerçekten her boyutuyla anlamak isterim.
Bu konuya yaklaşımım ciddiyse gerekli araştırmaları yaparım, eğitimleri alırım, ondan sonra karar verir ve yürürüm.

Bu konuda da aynen öyle oldu, burada aldığım eğitim beni daha da netleştirdi. Eğitimlerimiz haziranda bitti, bundan sonra zannediyorum yatırımlarım olacak.”

SEKTÖRÜN ÖNEMİ YOK

“Yatırımcı Hızlandırma Platformu eğitimlerinin ardından konum ve sektörün artık bir önemi olmadığını anladım. Bunlardan ziyade girişimcinin kendisi ve ekibi, girişimine olan ilgisi, tutkusu ve kararlılığı çok önemli. Çevresel bir problemi çözmeye odaklanmış bir girişime yatırım yapmış olmak beni mutlu ederdi. İş insanları ve geleneksel yatırımcılar kesinlikle startuplara destek olmalı. Türkiye’de ekosistem gelişmekte olduğundan bilgi paylaşımı bile çok önemli. Hem girişimcilere hem de yatırımcılara BTM gibi ekosistemlere katılmalarını tavsiye ediyorum.”

YENİ ŞEYLER ÖĞRENDİM

“BTM Yatırımcı Hızlandırma Platformu eğitimlerinde bunca yıllık birikimime rağmen yeni şeyler öğrendim ve bu startup olayını tamamen kavramamı sağladı. Bu alanda yeni insanlarla tanıştım; bu benim için çok kıymetli. Yatırımcı ve yatırımcı adayları için özellikle başlangıçta bir yatırım ekibinin içinde olmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Burada önemli olan, kendi yapınıza uygun doğru yatırım ekibine katılabilmek. İş insanları ve geleneksel yatırımcılar, yatırım yapmayı düşünmüyorlarsa bile birikimlerini paylaşarak destek olmalılar; çünkü bu bilgiler bile girişimciler için çok değerli.”

KÜLTÜREL DEĞİŞİM

“Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi gibi kuruluşlar ve üniversitelerin teknoparkları gerçekten değerli çalışmalar yapıyor. Ekosistemin hızla gelişeceğine ve bunun bizde kültürel bir değişim olduğuna inanıyorum. Eski zamanlarda, ailemizin içinde bile bir şey söylediğimizde ‘başımıza icat çıkarma’ denilirdi, şimdi ‘icat çıkarın’ deniliyor. Bu, bir kültür değişimidir ve bu değişimin hızla devam edeceğini düşünüyorum. Ama inovatif girişimcilik konusunda biraz mesafe kat etmemiz gerekiyor.”

GENLERİMİZDE VAR

“Girişimcilik aslında bizim genlerimizde var. Bu dönemde gençlerin çoğu girişimci olmak istiyor. Geçmişte ekosistem içerisinde bu kadar destek yoktu, girişimciler problemlerini tanıdıkları ve yakın çevrelerinin desteğiyle çözmeye çalışıyordu. Yani fikirlerini gerçekleştirmek onlar için daha zordu. Bugün ekosistemin gelişmesini ve bugünlere gelmesini görmek, gerçekten bana mutluluk veriyor. Son zamanlarda bu konuda daha çok bilinçli hale gelindi, dolayısıyla hızla gelişmeye devam edeceğine inanıyorum.”