Startup yatırımcılığında farkındalık BTM ile artıyor

Mentor, girişimci ve yatırımcı Ahmet Özbek, BTM’nin yatırımcılara yönelik programı sayesinde globaldeki girişimlere daha da yaklaştığını söyledi. Özellikle geleneksel yatırımcıların Yatırımcı Hızlandırma Platformu’na mutlaka katılması gerektiğini belirten Özbek, “BTM, yeni nesil ekonomi ve girişimcilik anlamında farkındalık oluşturuyor” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

TUĞÇE ÖZKUŞ
 
Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) girişim ekosistemine yönelik çalışmaları devam ediyor. BTM’nin Youtube kanalında yayınlanan Investalk programına katılan mentor, girişimci ve yatırımcı Ahmet Özbek, BTM’nin startup yatırımcılığına yönelik programı Yatırımcı Hızlandırma Platformu ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programından sosyal medya aracılığıyla haberdar olduğunu belirten Ahmet Özbek, BTM ile bu sayede yollarının kesiştiğini söyledi.
 
YATIRIMCI HAVUZU
 
Programa katılmadan önce startupları tanıdığını, ancak oldukça eleştirdiğini dile getiren Özbek, girişimcilerin süreçlerdeki acelecilikleri, yetersiz bilgi donanımları, piyasayı okuyamama gibi zamanla edinilecek tecrübeleri, öncesinde mentor çalışmasıyla tamamlayabilecekleri noktasında kendince düşünceleri olduğunu ve bunların değiştiğini söyledi. BTM’nin Yatırımcı Hızlandırma Platformu’nın kendisini globaldeki projelere daha çok yakınlaştırdığını ve ayrı bir güç verdiğini vurgulayan Özbek, “BTM içerisindeki arkadaşlarımızla oluşturacağımız yatırım grubuyla birkaç projenin içerisinde bulunmak için hazırlık yapıyoruz. BTM’nin globaldeki yatırımcılarıyla ve girişim havuzlarıyla buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.
 
SAVUNMA SANAYİ İLGİ ÇEKİCİ
 
Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde 2001 yılı itibari ile ciddi bir atılım olduğunu kaydeden Ahmet Özbek, startupların da globalde ölçeklenebilir hale geldiğini ve unicornların çıktığını görmenin sevincini yaşadığını belirtti. “Yatırımcı Hızlandırma Platformu kapsamında aldığım eğitimler ve saha ziyaretleri akabinde süreci ölçeklemeyi öğrendim ve hatta sürecin ilerlemesine yönelik olumlu geliştirmeler içerisinde yer aldım” diyen Özbek, savunma sanayine yönelik çalışmalar içerisinde, özellikle sanayi bölgelerindeki girişimlerde hem mentor hem de yatırımcı olarak görev almak istediğinin altını çizdi.
 
DESTEKLER DEVAM EDECEK
 
Yatırımcı gözüyle girişimcilerden öncelikli olarak global ölçekte düşünmelerini beklediğini söyleyen Özbek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye ekonomisinin can damarı İstanbul… Girişim ekosisteminde İstanbul’un yanı sıra diğer büyük şehirlerimiz de gelişiyor. Gerek devletimizin yazılımcı çağrısıyla genç insanlarımızın buraya teveccühleri gerekse hem kamu hem özel sektördeki iş kazanımlarıyla süreç biraz daha hızlandı. Kalkınma ajanslarıyla yaptığım görüşmelerde daha sevindirici ve desteklerin daha kuvvetli geldiğine yönelik bilgiler alıyorum.”
 
EKİP ÖNEMLİ
 
Girişimciliğin bir multidisipliner düşünme sistemi olduğuna dikkati çeken Özbek, “Girişimcilik bir nevi Kırkpınar güreşlerindeki pehlivan arenası gibidir. İyi hazırlanmazsanız, ekonomiyi okumayı iyi öğrenmezseniz, teknolojik terminoloji ve yatırım terminolojilerini iyi öğrenmezseniz, karşılaştığınız yatırımcı gruplarına derdinizi iyi anlatamayabilir; enerjinizi iyi geçiremeyebilirsiniz” dedi. Bunun için her zaman çalışmanın ve öğrenmenin önemli olduğunu söyleyen Ahmet Özbek, girişimcilerin projelerini incelerken ekibe ve ekip ruhuna dikkat ettiğinin altını çizdi. Ekibin kendisi için vazgeçilmez bir kriter olduğuna değinen Özbek, iyi bir ekibin yanlış bir projenin içerisinde yer alabileceğini fakat girişimciliğin bir serüven olduğunu ve ringe benzediğini söyledi. Daha kuvvetli ayağa kalkıp daha yeni ekiplerle farklı projelerin içerisinde bir paydaş olunabileceğini aktaran Özbek, “Teknoparkların ve kuluçka merkezlerinin en büyük faydalarından biri de ekipleri bir araya getirmek. Onların bilinçlenmesine ve vizyonlarının genişlemesine katkıda bulunmak” dedi.
 
ÖZELLİKLE GELENEKSEL YATIRIMCILAR BU PROGRAMA KATILMALI
 
Girişimcilere birtakım tavsiyelerde bulunan Ahmet Özbek, yatırımcılara da şöyle seslendi: “Özellikle geleneksel yatırımcılar, BTM’nin yetkin yönetim kadrosu, uluslararası konjonktürde çalışmış ve deneyim sahibi çok değerli eğitmenleriyle Yatırımcı Hızlandırma Platformu’nda yeni nesil ekonomiyi ve girişimciliği çok rahat kavrayabilirler. Herkesin katılmasını öneriyorum. Son olarak BTM’de bulunmak benim için ayrı bir gurur ve heyecan verici bir durum. İstanbul Ticaret Odası’nın girişim ekosistemine yaptığı katkılar, geniş ve saygın yatırım grubu, iştirakçileri ve üyeleri ile BTM’yi tanırken sadece girişimcilerin değil, yatırımcıların da yanında olduğu noktasında ayrı bir duyguya sevk etti. Tüm yatırımcı ve girişimci adaylarına başarılar diliyorum.”
 
YATIRIMCI HIZLANDIRMA PLATFORMU BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
 
İş insanlarının, kurumsal dünyanın liderlerinin ve geleneksel ekonominin temsilcilerinin bilgi, deneyim ve sermaye birikimini girişimcilik ekosistemine getirmek ve onların da startup ekosistemine ve yeni ekonomiye dair derinlemesine bilgi edinmesini sağlamak amacıyla başlatılan Yatırımcı Hızlandırma Platformu programının üçüncü dönemine başvurular devam ediyor.
 
6 Eylül’de başvuruları açılan programa www.btm.istanbul adresinden başvurmak mümkün.
 
Son başvuru tarihi: 9 Ekim 2022