ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

OSB’deki arsa maliyetin üstünde satılamayacak

Hükümet, ekonomiyi güçlendirmek için yeni yasal düzenlemelere devam ediyor. Bunlardan biri de OSB’lerdeki arsa fiyatları için yapılacak. Yeni düzenleme ile artık OSB içerisinde arsalara belli bir kâr oranı içinde sınır getiriliyor. Yani OSB’lerde artık maliyetinden yüksek fiyatlarla arsa satılamayacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2017 Salı
AA + -

Üretim Reform Paketi ile Türkiye ekonomisinin daha çok güçlenmesi ve büyümesi için yapısal reformlar hayata geçmeye devam ediyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu paketin Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı. Ağbal, bu paketle Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) ve sanayi sitelerinin kurulmasının basitleştirileceğini söyledi. OSB’lerde yatırım yapan firmaların en çok şikayet ettiği konunun OSB alanı içerisinde arsa fiyatlarının yüksekliği olduğunu hatırlatan Bakan Ağbal, “Yapmış olduğumuz yasal düzenleme ile OSB içerisinde satılacak taşınmazlara, yani arsalara maliyet ve belli bir kâr oranı içinde sınır getiriyoruz. Yani OSB yönetimi artık maliyetten kopuk bir şekilde orada yüksek fiyatlarla sanayiciye arsa satamayacak” dedi.

EMLAK VERGİSİ

Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan işletmelerin bundan sonra belediyelere emlak vergisi ödemeyeceklerini müjdeleyen Ağbal, bu düzenleme ile birlikte de işletmelerin maliyetlerini aşağıya çekeceklerini belirtti. Bakan Ağbal, normalde vergisini düzgün bir şekilde ödeyen mükellefin zor duruma düştüğünde artık genel bir yapılandırma kanununa ihtiyacı olmaksızın borcunu daha kolay şartlarda ödeme imkanına kavuşacağını da kaydederek, yapılan bu düzenlemelerin ekonomiye çok büyük katkı sağlayacağını aktardı.

TRT PAYI

Bakan Ağbal, elektrik faturasının içerisinde sanayicinin ödemiş olduğu TRT payını kaldırdıklarını ifade ederek, “Bu, sanayicilerimizin yıllardır şikayet ettikleri bir konuydu. Sanayiciler zaten yüksek miktarda elektrik tüketiyor. Bir de bunun içerisinde TRT payı olarak bilinen bir maliyet de ödüyorlardı. Yapmış olduğumuz düzenlemeyle sadece Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip işletmelerin elektrik tüketim bedelleri üzerinden alınan TRT payını kaldırıyoruz” diye konuştu.