ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Milli seferberlik büyümesi

Hükümetin uyguladığı ekonomide milli seferberlik ve reel sektöre sağlanan destekler ilk olumlu sonuçlarını verdi. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

TÜİK, 2017 yılı birinci dönem büyüme verilerini açıkladı. Buna göre, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 arttı. Anketlerde piyasa beklentisi yüzde 3.5-4 aralığında yer alıyordu. Beklentilerin üzerindeki büyümede iç talepteki canlanmanın yanı sıra bir yıl sonra tekrar artıya geçen güçlü ihracat etkili oldu. 

SANAYİ VE İNŞAAT

Üretim yöntemiyle GSYİH tahmini, 2017 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 14.3 artarak 641 milyar 584 milyon TL oldu. GSYİH’yı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 3.2, sanayi sektörü yüzde 5.3, inşaat sektörü katma değeri ise yüzde 3.7 arttı.

TAKVİM VE HANEHALKI

Öte yandan takvim etkisinden arındırılmış GSYİH zincirlenmiş hacim endeksi ise ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 arttı. Hane halklarının nihai tüketim harcamalarında ise aynı dönemler itibariyle yüzde 5.1 artış belirlendi.

KATMA DEĞER ARTTI

Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 5.2 arttı.

İŞSİZLİK MARTTA DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik oranı, martta bir önceki aya göre 0.9 puan geriledi. Bu dönemde, tarımda çalışan sayısı 8 bin kişi azalırken tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 503 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 18.5’i tarım, yüzde 19.4’ü sanayi, yüzde 7.3’ü inşaat, yüzde 54.8’i ise hizmetler sektöründe yer aldı.

SÜRPRİZ VERİLERİ EKONOMİ YÖNETİMİ NASIL YORUMLADI

ŞAPKA ÇIKARILIR

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli: Ekonominin ilk çeyrekte ortaya koyduğu yüzde 5’lik büyümeye sadece şapka çıkarılır. Güçlü dinamikleri, şoklara karşı dayanma gücü, olumsuzluklara kısa sürede adapte olabilme özelliği bu farkı ortaya çıkarıyor. Finansal yapı ağır şoklarla test edildi.

HORMONLU BÜYÜME DEĞİL

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: Türkiye ekonomisi, 2017’ye güçlü bir başlangıç yaptı ve ilk çeyrekte herkesi şaşırtan büyüme rakamı yakaladı. Yüzde 5’lik büyüme, hormonlu bir büyüme değil.
Büyüme; ikinci, üçüncü çeyrekte de artacak.

EN HIZLI 3. G20 ÜLKESİ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Ülkemiz 2017’nin birinci çeyreği itibarıyla resmi olarak verisi açıklanmış Avrupa Birliği üyelerinin 23’ünden daha hızlı büyümeyi başardı. Türkiye, yılın ilk çeyreğinde en hızlı büyüyen üçüncü G20 ülkesidir.

DESTEĞİN SONUCU

Maliye Bakanı Naci Ağbal: Hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler ve destekler sayesinde ekonominin çarkları hızlı dönmeye devam ediyor. Yatırımlar ve dış talebin büyümeye pozitif katkı yapması da büyümenin kompozisyonu açısından olumludur.

BÜYÜMEDE POZİTİF AYRIŞTIK

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Türkiye bu yüksek büyüme hızı ile gelişmekte olan ülkelerden ve OECD ülkelerinden pozitif yönde ayrışıyor. Aldığımız önlemler ve attığımız ilave adımlar ekonominin yüksek büyümesinin önünü açtı.