ITO Ticaret logo
  • EURO5,01
    % 0,30
  • DOLAR4,07
    % 0,94
  • ALTIN175,26
    % -0,69

Uçak gemisi müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Tuzla’daki İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törenle hem Kınalıada Korveti (4. Milgem) denize indirildi hem de İstanbul Fırkateyni’nin ilk kaynağı yapıldı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Tuzla’daki İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törenle hem Kınalıada Korveti (4. Milgem) denize indirildi hem de İstanbul Fırkateyni’nin ilk kaynağı yapıldı. İstanbul Fırkateyni’nin ilk kaynağını ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Törende konuşan Erdoğan, savaş gemileri konusunda özel sektör ve askeri tersanelerde tamamlanmış olan 14 proje bulunduğunu hatırlattı. Erdoğan, Türkiye’nin bulunduğu bölgede gelişen tehditlere karşı denizcilik alanında geliştirdiği çözümlere önem verdiğini belirterek, “İnşallah biz, uçak gemimizi de yapacağız” dedi.

MİLGEM PROJESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ilk milli savaş korveti Heybeliada’nın 6 yıldır, ikinci korvet Büyükada’nın ise 4 yıldır denizlerdeki görevlerini başarıyla icra ettiğini söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu: “Ülkemiz, halihazırda dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyor. Tamamen milli olarak tasarlanmış MİLGEM projesinde yüzde 65’in üzerinde bir yerli katkı oranı sağlandı. Proje kapsamında yerli imkanlarla geliştirilen birçok sistem ve ekipmanın denizcilerimiz tarafından memnuniyetle kullanılması bizleri gururlandırıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığımız öncülüğünde yürütülen MİLGEM, devlet kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve KOBİ’lerin işbirliğiyle başarıya ulaşan örnek bir proje.”

HIZLI ADIM ATALIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayi imkanlarımızı en üst düzeye çıkarmamız şart. Geçtiğimiz yıl bu alanda 5 milyar dolarlık üretim ve 1.6 milyar dolarlık ihracata rağmen hedeflerimizin çok gerisindeyiz. 2023’te savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bir ülke olarak adımları daha hızlı atmamız gerekiyor” dedi.