ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Yeşil teknoloji lisesi atağı

Türkiye’de halen 12 yeşil teknoloji lisesi bulunuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu liselerin ülke geneline yayılacağını söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Ekim 2017 Perşembe
AA + -

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ankara’da Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışını yaptı. Bakan Albayrak, “Türkiye’ye müjde vermek istiyorum: Bu okul tek olmayacak. Farklı şehirlerde benzer yatırımları atacağız” dedi. Okulun enerji tasarrufu hakkında bilgi veren Albayrak, “Standart bir lisenin enerji maliyetinin bugünkü değeri 257 milyon TL. Bu okul ise 71 milyon TL olacak” diye konuştu. Albayrak, normal bir liseye göre verimlilik açısından daha fazla maliyeti olan lisenin üç yılda, yapılan masrafı amorti edeceğini ifade etti.

12 LİSE AÇILDI

Albayrak, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak koyduğumuz hedeflere ulaşmanın yolunun gençlikten geçtiğini biliyoruz. İnsan kaynağının geliştirilmesi için tüm çalışmaları yürütüyoruz. İyi yetişmiş ara eleman eksikliğinin farkındayız. Teknik lise yatırımının önemli olduğunu biliyoruz ve önceliklendirmek istiyoruz. Maden teknolojileri alanında da Türkiye’de 12 lisemiz eğitime başladı. Bu okulların sayısının artmasını ve daha yeni bölümler açılmasını hedefliyoruz.”

MİLLİ ENERJİ

Yüksek enerji ithalatının önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken Bakan Albayrak, Türkiye’yi enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtaran yatırımları anlattı. Milli enerji ve maden politikasına ilişkin yatırımlardan bahseden Albayrak, “Önemli süreçler başladı. Doğalgaz alanında, LNG yatırımları noktasında yatırım yaparak arz güvenliğimizi garanti altına almak için adımlar atıyoruz. Kaynaklarımızı ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için çalışacağız” dedi.