ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Büyüme, kadın istihdamını artırdı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Avrupa’nın belli bölgelerinde işsizlik oranıyla birlikte iş gücüne katılımın da azaldığını söyledi. Bakan Sarıeroğlu, Türkiye’de ise büyüme ile birlikte kadın istihdamının daha hızlı arttığını belirtti.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba
AA + -

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1’lik büyüme oranını yakalayan Türkiye’de iş gücüne katılım ve istihdamın özellikle kadınlarda arttığını söyledi.

Bakan Jülide Sarıeroğlu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Avrupa Bölgesi içinde yer alan üye ülke hükümet, işveren ve işçi temsilcileri ile ILO Merkez ve Avrupa ofisleri yetkililerinin hazır bulunduğu ILO Avrupa 10. Bölge Toplantısı’na katıldı. Sarıeroğlu konuşmasında, “Ülkemiz 2017 yılının 2. çeyreğinde yüzde 5.1’lik bir büyüme oranını yakaladı.
İş gücüne katılım ve istihdam oranları özellikle kadınlarda artış gösterdi” dedi.

KATILIM DÜŞÜYOR

Avrupa’nın belli bölgelerinde işsizlik oranları düşerken iş gücüne katılım oranlarının da aynı şekilde azaldığını belirten Bakan Sarıeroğlu, şöyle devam etti: “Ekonomik büyüme ve iş gücü piyasasına ilişkin göstergelerden politika oluşturma ortamının özellikle son dönemde daha da zorlaştığını görüyoruz. İstihdam ve büyüme arasındaki bağın güçlendirilmesi, iş gücü gelirleri ve eşitsizlikler, iş gücü hareketliliğinin adil ve etkin hale gelmesi, iş sağılığı güvenliği gibi istihdama ilişkin hususların gelecekte de önemini koruyacağı aşikar.”

İHRACATIN YÜZDE 42.7’Sİ İSTANBUL’DAN

İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, yılın 9 ayında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ilin toplam dış satımı 91 milyar 383.2 milyon dolarla toplam ihracatın yüzde 85.6’sını karşıladı. İstanbul, yılın 9 ayında 45 milyar 595.6 milyon dolarlık ihracata imza atarak, toplam ülke dış satımının yüzde 42.7’sini tek başına üstlendi.