ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Katar’la e-ticaret başlıyor

PTT A.Ş. ile Katar Posta Teşkilatı arasında yapılan e-ticaret İşbirliği Protokolü çerçevesinde kurulan www.turkishsouq.com isimli e-ticaret platformu tanıtıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 01 Aralık 2017 Cuma
AA + -

PTT A.Ş. ile Katar Posta Teşkilatı arasında yapılan e-ticaret İşbirliği Protokolü çerçevesinde kurulan www.turkishsouq.com isimli e-ticaret platformu tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik ve Katar Posta Teşkilatı Üst Yöneticisi Faleh Al-Naemi katıldı.

Bakan Arslan, 15 günde Katar Bakanı Al-Sulaiti ile üç defa görüştüğünü, büyük işbirlikleri gerçekleştirdiklerini, özellikle e-ticaret platformları adı altında çok mesafe katettiklerini söyledi.

30 MİLYAR CİRO

Bakan Arslan, e-ticarette 2016’da 30 milyar lira ciro elde ettiklerini, hedeflerinin 50 milyar lira olduğunu ifade ederek, “e-ticaret platformunun ne kadar büyük olduğunu göstermek adına bu rakamları söyledim. İki ülke olarak yaptığımız işbirliği çerçevesinde, Katar’da da e-ticaret platformunun çalışması tamamlandı. Test çalışmaları devam ediyor. Umarım 1 Ocak 2018 itibariyle resmen hizmet veriyor olacak” dedi.

Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti ise iki ülke arasındaki ticaretin kolaylaştırılması ve çeşitlendirilmesinin kendileri açısından memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Katar Hava Yolları’nın, İstanbul dışında Türkiye’de beş şehre daha uçuş için izni aldığının altını çizen Sulaiti, “Çok mutluyum ki elektronik ticareti de başlatıyoruz.
Bu, ilk kez Katar’la Türkiye arasında olacak. Çok yakın sürede de bir anlaşmaya daha imza atacağız” diye konuştu.