ITO Ticaret logo

Üçüncü çeyrekte altı yıllık rekor

Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 11.1 oranında büyüyerek, son altı yılın en yüksek çeyreklik büyümesini gerçekleştirdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Aralık 2017 Çarşamba
AA + -

Ekonomi, 2017’nin üçüncü çeyreğinde beklentilerin de üzerinde yüzde 11.1 büyüdü. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH), zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2017’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.1 büyüdü. GSYH 2011’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 11.6 büyümüştü. Böylece çeyreklik dönemde son altı yılın en hızlı büyümesi gerçekleşti. Bazı ekonomistler, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 10’a yakın büyüme gerçekleşeceğini düşünürken, bazı ekonomistler büyümenin yüzde 10’u geçeceğini bekliyordu.

İLK ÇEYREĞE REVİZE

Öte yandan bu yıl ilk çeyrek için büyüme yüzde 5.2’den yüzde 5.3’e yükseltildi. İkinci çeyrek büyümesi ise yüzde 5.1’den yüzde 5.4’e revize edildi. Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurtiçi Hasıla tahmini, 2017’nin üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 24.2 artarak 827.23 milyar TL oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9.6 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.2 artış gösterdi.

HEDEFİN ÜSTÜNDE BÜYÜYECEĞİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TRT Haber’e yaptığı değerlen-dirmede, ilk dokuz ayda yüzde 7.4 gibi çok güçlü bir büyümenin söz konusu olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, büyüme rakamlarını şöyle yorumladı: “Bu büyüme 4. çeyrekte de devam ediyor. Yılın tamamında yüzde 5.5 hedefin oldukça üzerinde bir büyüme olabilir. Rakamlar yüzde 6.5 büyümeye işaret ediyor. Büyüme hem yüksek hem kapsayıcı, istihdam oluşturan bir büyüme. Tarımın büyümeye katkısı sınırlı, dolayısıyla Türkiye sanayileşerek büyüyor. Bu da çok önemli.”

NOTUMUZU ARTIRACAKLAR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, nisandan bu yana iki noktayı vurguladıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Birincisi, uluslararası kuruluşlar tahminlerini bir bir artıracak. İkincisi Türkiye 3. çeyrekte G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülke olacak. Türkiye, 3. çeyrekte yüzde 11.1’lik rekor büyüme performansıyla söylemlerimizdeki haklılığı ortaya koydu.”

SANAYİ ODAKLI BÜYÜYORUZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye ekonomisinde bu yılın üçüncü çeyreğindeki yüzde 11.1 büyümenin beklentileri aştığını belirterek, imalat sanayindeki büyümenin yüzde 15.8 olarak gerçekleştiğini vurguladı. Bakan Özlü, “İmalat sanayindeki hızlı büyüme birçok sektörü tetikledi ve o sektörlerde de büyümenin önünü açtı. Türkiye, sanayi odaklı büyüyor” dedi.