ITO Ticaret logo

Sıfır faizli dönüşüm kredisi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün yeni esaslarını bir planlama içerisinde oturtmaya yönelik çalışma yaptıklarını belirtti.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Ocak 2018 Perşembe
AA + -

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün yeni esaslarını bir planlama içerisinde oturtmaya yönelik çalışma yaptıklarını belirtti. Belediyelere kentsel dönüşüm için sıfır faizli kredi vereceklerini açıklayan Bakan Özeski, “Hedefimizde Türkiye çapında yılda 500 bin civarında bağımsız birimin yenilenmesi var. Bunun 150-200 bini İstanbul’a tekabül ediyor.
15 sene boyunca bunu devam ettirebilirsek, 7.5 milyon bağımsız birimi yenilemiş olacağız, depreme dayanıklı hale getireceğiz” dedi.

500 BİN BAĞIMSIZ BİRİM

Bakan Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: “Ülkenin topraklarının yüzde 66’sı, nüfusumuzun da yüzde 71’i birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde. İstanbul’da özellikle bizi korkutan şey, belli aralıklarla olan depremler, özellikle Adalar segmenti dediğimiz segmentteki gelişmeler. Şu ana kadar tüm Türkiye’de değişen ve dönüşen konut sayısı 1 milyon 100 bin civarında. Yeterli değil, hızlandırmamız gerekiyor. Birkaç aydır bir çalışma içerisindeyiz. Yeni kaynaklar üreteceğiz. Belediyelere sıfır faizli krediler vereceğiz. Hedefimiz Türkiye çapında yılda 500 bin civarında bağımsız birimi yenilemek. Bunun 150-200 bini İstanbul’a tekabül ediyor. 15 sene boyunca bunu devam ettirebilirsek, 7.5 milyon bağımsız birimi yenilemiş olacağız.”