ITO Ticaret logo

Kritik önceliğimiz enflasyon

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun tekrar aşağı doğru bir trende sokulmasının kendileri için kritik öncelik olduğunu bildirdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 17 Ocak 2018 Çarşamba
AA + -

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun tekrar aşağı doğru bir trende sokulmasının kendileri için kritik öncelik olduğunu bildirdi. Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD) binasının açılışında konuşan Şimşek, 2017’nin tüm zorluklarına rağmen iyi bir yıl olduğunu belirtti. Şimşek, şunları söyledi: “Hükümetimiz doğru tepkilerle, zamanında doğru tedbirleri devreye soktu. Gerçekten başımıza gelen felaketler başka bir ülkenin başına gelseydi, belki yıllarca resesyondan, ekonomik bunalımdan çıkamazdı. Türkiye ise sanki hiç yaşamamış gibi bir süreç yaşadı. Büyük şoklarla karşı karşıya kaldık. Ama geriye dönüp baktığımızda geçen yıl yüzde 7 büyüdük. Bu rakam Hindistan ve Çin ile birlikte dünyanın en hızlı büyümesi. Bu büyüme reel. İstihdam oluşturan bir büyüme. 2018’de işler iyi gidecek diye iyimserim.”

Büyüme konusunda iyimser olacak faktörlerin başında istihdam artışının geldiğini kaydeden Şimşek, “Bu kadar kişiye istihdam oluşturmuşsanız, bu iç talebi destekler. 1.2 milyon kişi iş bulmuş, gelir sahibi olmuş. Bu talep olarak dönecek. İstihdamın devamı için yeni bir istihdam paketini Cumhurbaşkanımız açıkladı.
Özetle, istihdam noktasında iç talebi destekleyici durum var. Yatırımlarda kapasite kullanım oranı şu anda yüzde 80’lerde” dedi.