ITO Ticaret logo

Beklentilerin üzerinde büyüyeceğiz

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kasım ayı sanayi üretimi verilerinin, yılın son çeyreğinde büyümenin beklenenden daha yüksek olacağına işaret ettiğini söyledi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 17 Ocak 2018 Çarşamba
AA + -

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kasım ayı sanayi üretimi verilerinin, yılın son çeyreğinde büyümenin beklenenden daha yüksek olacağına işaret ettiğini söyledi. Elvan, yazılı açıklamasında, kasım ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi. Sanayi üretiminin, kasımda yıllık yüzde 7 artarak son 10 yılın en yüksek kasım ayı artışını ortaya çıkardığına işaret eden Elvan, şöyle devam etti: “Sanayi üretiminin yüksek seviyede artış hızını koruması son çeyrek büyümesine de olumlu yansıyacak. Ocak-Kasım 2016 döneminde ortalama yüzde 1.9 olan sanayi üretimi, geçen yılın aynı döneminde yüzde 5.9’a yükseldi.
Bu da sanayi üretiminin güçlü bir ivme içinde olduğunun göstergesidir. İmalat sanayinde üretim kasım ayında yüzde 7.1 arttı. Alt sektörlerde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre, giyim eşyaları imalatı yüzde 16.6, makine-teçhizat ürünleri imalatı yüzde 16 ve motorlu kara taşıtı imalatı yüzde 15.6 artış gösterdi. Bu alanlarda çift haneli büyüme başarısı elde edildi. 2017 yıllık büyüme hızının yüzde 7 veya üzerinde gerçekleşmesini ve 2018’de de büyümenin güçlü bir giriş yapmasını bekliyoruz.”