ITO Ticaret logo

Yerli paranızı dövize değişmeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizdeki dalgalanmaya karşı tüm ülkeyi yerli para kullanmaya çağırarak, “Yerli paranızı dövize değişmeyin. Yerli paramızla hareket etmeye devam edelim. Millilik budur, yerlilik budur, vatanseverlik budur” mesajı verdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 31 Mayıs 2018 Perşembe
AA + -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde kurdaki dalgalanmanın Türkiye’nin ekonomik gerçekleriyle uyumlu olmadığını belirterek, “Türkiye geçtiğimiz yıl yüzde 7.4 büyüyen, halen bu düzeyde büyüme eğilimini sürdüren bir ülke. Kurdaki dalgalanma sadece ülkemizle ilgili değil. Küresel düzeyde yaşanan bir sorun” dedi.

ÜSTESİNDEN GELİRİZ

Turizmde 40 milyonun üzerinde turist, 30 milyar doların üzerinde gelir bekledikleri bereketli bir sezona adım attıklarına işaret eden Erdoğan, “Bankalarımız, ABD ve Avrupa’daki muadil kuruluşlarının iki katı daha güçlü sermaye yeterlilik rasyosuna sahip. Kamu borçlarının yüzde 8.4 olan milli gelirimize oranı bakımından da gelişmiş ülkelerin çoğunun önündeyiz. Böyle bir ortamda Türkiye’deki döviz kurunun yükselmesinin sebepleri doğru tespit edilmeli. Finans piyasalarındaki gelişmelerin, ekonomimizin gerçekleriyle bir ilgisi yok. Ortada üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntı da yok” diye konuştu.

FİNANSAL İSTİKRAR

“Kısa vadede kurdaki dalgalanmanın önünü kesebilecek imkanlara da sahibiz” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye, serbest piyasa ekonomisini tüm kurallarıyla ve kurumlarıyla uygulayan bir ülke. Bugün olduğu gibi yeni yönetim sisteminde de para politikalarında küresel yönetişim ilkelerine bağlı kalmayı sürdüreceğiz ama küresel yönetişim biçimlerinin de ülkemizi bitirmesine müsaade etmeyeceğiz. Özellikle mali disiplinin süreceğinden ve finansal istikrarın gereğinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.”

MİLLİLİK BUDUR

Tüm vatandaşları Türk Lirası kullanmaya çağıran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yerli paranızı dövize değişmeyin. Yerli paramızla hareket etmeye devam edelim. Millilik budur, yerlilik budur, vatanseverlik budur. Eğer buna sahip çıkarsak yarınlar bizim için çok daha farklı olacak. Bugüne kadar pek çok badireyi atlatmış olan Türkiye, bu meselenin de üstesinden gelecek.”

SIKI DURUŞ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Geç Likidite Penceresi borç verme faiz oranını yüzde 13.50’den 16.50’ye yükseltti. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 ve marjinal fonlama oranı yüzde 9.25’te sabit tutuldu.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükselişin genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırdığı belirtildi.

Bu çerçevede Kurul’un fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verdiği vurgulanan duyuruda, şöyle denildi: “Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

KURDAKİ HAREKETLİLİK KONUSU GEÇİCİ

Başbakan Binali Yıldırım, döviz kurundaki dalgalanmalara ilişkin, “Kurdaki hareketlilik konusu geçici ve konjonktüreldir” dedi.

Seçim ortamında Türkiye’deki piyasaları bozmaya yönelik teşebbüslerin olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bunlar iç ve dış kaynaklı teşebbüsler. Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı. Hükümet olarak üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Reel sektör olmadan bir ülkenin kalkınamayacağına dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi: “Enflasyonla mücadelemiz devam edecek. Para politikasıyla ilgili Merkez Bankası yetkilerini kullanmakta tereddüt etmeyecek. Maliye politikasında bugüne kadarki sıkı duruşumuzu bundan sonra da sürdüreceğiz. Harcayacağımız her kuruşun bir karşılığını oluşturuyoruz. Buna göre de kaynaklarımızı çeşitlendiriyoruz. İş aleminin, vatandaşlarımızın rahat olmasını istiyorum. Dedikodulara itibar etmeyin.”

YATIRIMCIYI KAZANMANIN TAM ZAMANI

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise hükümetin, cari açığı düşürmek ve Merkez Bankası’nın dezenflasyon çabalarına yardımcı olmak için mali disiplini sürdüreceğini bildirdi.

Şimşek, twitter hesabından yaptığı açıklamada, para politikası güvenilirliğini yeniden sağlamanın ve yatırımcı güvenini yeniden kazanmanın tam zamanı olduğunu vurguladı.

MB Başkanı ve Para Politikası Komitesi üyelerinin TL’deki düşüşü durdurmak ve fiyat istikrarını sağlamak için atacakları her adımı desteklediğini kaydeden Şimşek, “Hükümet, cari açığı düşürmek ve Merkez Bankası’nın dezenflasyon çabalarına yardımcı olmak için mali disiplini sürdürme, makro ihtiyati tedbirler dahil yapısal reformları hızlandırma amacına bağlı kalmaya devam ediyor. Türkiye’nin makro ekonomik sorunlarından hiçbiri çözülemez değil. Geçmişte sorunları çözdük, yine yapabiliriz” dedi.

REEL SEKTÖRÜN EMEĞİ HEBA EDİLEMEZ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasını kabul edemeyeceklerini belirterek, Merkez Bankası’nın kararını desteklediklerini söyledi. Zeybekci, “Eldeki enstrümanlar, sağlıklı kullanılmalı. Türk reel sektöründe emeğin, alın terinin ve Türkiye’nin bu performansının heba edilmemesi için gerekli olan her türlü adım atılmalı. Merkez Bankamızın attığı adımı destekliyoruz” diye konuştu.

​​​​​MERKEZ’İN FAİZ ARTIŞI ADIMI YALNIZ BIRAKILMAMALI

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, döviz piyasalarındaki gelişmeler üzerine bir açıklama yaptı. Merkez Bankası’nın 300 puanlık faiz artışının doğru olduğu kadar çok maliyetli bir adım olduğunu belirten Avdagiç, “Bu yükü hepimiz paylaşacağız. Merkez’in faiz artışı adımı, kesinlikle yalnız bırakılmamalı” dedi.

Avdagiç, Türkiye’de oluşturulmak istenen telaş havasını dağıtmanın herkesin sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Dövizdeki tırmanışa karşı birlik olmazsak, Merkez Bankası’nın enstrümanlarını etkisizleştirmiş oluruz. Özellikle iş çevrelerine ve üreticilerimize tavsiyem, dolarla iş yapmayanların ​​dolardan uzak kalmaları. Vatandaşlarımızın ise küçük birikimlerini daha çok kazanma arzusu ile riske etmemeleridir. Üzerinde ay yıldız bulunan paramızın kıymetini bilelim. Türk Lirası’nı gözümüz gibi muhafaza edelim.”​